A

OLSZTYN - WYSTAWA FOTOGRAFII

"Olsztyn" - wystawa fotografii i promocja albumu - Mieczysław Wieliczko

Wernisaż: 16 lipca (wtorek), godz. 17:00

16 lipca – 25 sierpnia, sala kameralna

 

Wystawa fotografii i album "Olsztyn" to wspaniałe, kolejne osiągnięcie znakomitego olsztyńskiego artysty-fotografika Mieczysława Wieliczko. Cieszę się, że Olsztyn ma tak wyjątkowego dokumentalistę, który w mistrzowski sposób oddaje piękno naszych zabytków, urokliwych zakątków miasta i jego przyrody. Zapraszam Państwa do swoistej wycieczki po Grodzie nad Łyną, której przewodnikiem jest Mieczysław Wieliczko.


Prezydent Miasta Olsztyn
Czesław Jerzy Małkowski

O Artyście

Mieczysław Wieliczko jest artystą fotografikiem, miłośnikiem przyrody i krajobrazu Warmii i Mazur. Urodził się i mieszka w Olsztynie. Ukończył studia pedagogiczne w Olsztynie i Uniwersytet Gdański. Od 1985 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, m. in. wielokrotnie główna nagroda na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach, dwukrotnie dyplom im. Jana Bułhaka za wybitne osiągnięcia w fotografii ojczystej, Grand Prix w konkursie "Polska fotografia 1944-1984" w Warszawie.

Wielokrotny uczestnik i autor wystaw fotografii, ostatnia retrospektywna prezentacja: "Mieczysław Wieliczko - fotograficzne 25 lat", Galeria BWA Olsztyn 1998. Od początku lat dziewięćdziesiątych ukazują się Jego autorskie albumy fotograficzne. Dotychczas zostało wydanych dziesięć, z których m. in. album "Las" 1997 i "Polski Pejzaż - Warmia" 1998, wydane przez Wydawnictwo BUFFI zostały wyróżnione w konkursach na "Najpiękniejszą Książkę Roku".

W 1998 r. otrzymał nagrodę honorową Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za znakomite fotografie prezentowane w wydawnictwach albumowych. Najnowszy album fotograficzny "Olsztyn" wydany przez Wydawnictwo BUFFI, jest drugim prezentującym nasze miasto. Wystawa towarzysząca promocji albumu przedstawia 37 wybranych fotografii.