A

ZNAKI CZASU

 Jerzy Grygolczuk, Stanisław Trzeszczkowski

Jerzy Grygolczuk - rzeźba / Stanisław Trzeszczkowski - tkanina, malarstwo na jedwabiu, pastel, rysunek

Wernisaż: 17 października (czwartek), godz. 17:00

17 października – 10 listopada, sala główna

 

Jerzy Grygolczuk. Urodził się 1944 roku w Białymstoku. Ukończył Liceum Plastycznę w Supraślu w 1964 roku. W latach 1964-70 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Franciszka Duszenki. W 1970 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Od 1970 r. jest członkiem ZPAP, a od roku 1984 Związku Artystów Rzeźbiarzy.

W latach 1972-1975 pracował w Urzędzie Miejskim w Białymstoku na stanowisku plastyka miasta. W latach 1975-1977 w Biurze Projektowym Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych. W latach 1979-1989 był doradcą artystycznym w Pracowni Sztuk Plastycznych w Białymstoku pełniąc funkcję rzeczoznawcy w zakresie rzeźby.

Od 2000 r. jest pracowni kiem Katedry Arch itektury Wnętrz Politechniki Białostockiej. Przez wszystkie lata od ukończenia studiów do chwili obecnej pracuje w swoim zawodzie - rzeźbiarza. Twórca wielu realizacji rzeźbiarskich, także sakralnych, laureat nagród i wyróżnień.

 

Stanisław Trzeszczkowski. Urodził się w 1945 roku na wsi białostockiej. Uczył się tkactwa w Liceum Plastycznym w Supraślu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. W 1972 roku uzyskał tam dyplom z wyróżnieniem. W latach 1972-97 pracował w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Autor licznych projektów dla przemysłu włókienniczego.

Założyciel nieformalnej grupy artystów malujących na jedwabiu. Od 1994 roku profesor nadzwyczajny w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, od 1997 roku pracownik dydaktyczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest autorem ponad 50 publikacji na tematy kulturowe. Tworzy w dziedzinach: tkaniny unikatowej, malarstwa, grafiki, rysunku i projektowania. Prezentował swoją sztukę na 60 wystawach indywidualnych oraz brał udział w około 100 ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą.

Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie i Gdańsku, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie, Muzeum Warmii i Mazur - Zamek w Olsztynie, Muzeum Lubuskiego - Spichlerz w Gorzowie Wielkopolskim, Biblioteki Uniwersyteckiej w Parmie (Włochy), Muzeum AMPARO w Puebla (Meksyk) oraz w kolekcjach prywatnych w Anglii, Belgii, Finlandii, Niemczech, Szwecj i USA.