A

MALARSTWO ABSTRAKCYJNE "ŚWIATŁO"

Malarstwo abstrakcyjne "Światło"

Wernisaż: 12 grudnia (czwartek), godz. 17:00

12 grudnia 2002 - 19 stycznia 2003, sala główna

Kurator Wystawy: Apoloniusz Węgłowski

 

Międzynarodowa wystawa, której inicjatorem jest profesor Stefan Gierowski, a organizatorami artysta malarz Apoloniusz Węgłowski we współpracy z Galerią El w Elblągu. Pokaz gromadzi prace twórców uprawiających abstrakcję, którzy przedstawili dzieła inspirowane "światłem". W wystawie udział biorą prace nastepujących artystów:

HELENA BOHLE-SZACKI
JAN CHWAŁCZYK
JACEK DYRZYŃSKI
ANDRZEJ GIERAGA
STEFAN GIEROWSKI
WANDA GOŁKOWSKA
EUGENIA GORTCHAKOWA
JERZY GRABOWSKI
DOROTA GRYNCZEL
ISTVÁN HAAS
ALEKSANDRA JACHTOMA
ZBIGNIEW KAMIEŃSKI
MIECZYSŁAW KNUT
ANDRES LIDEN
SŁAWOMIR MARZEC
DARIUSZ MLĄCKI
ANDRZEJ NOWACKI
JAN PAMUŁA
MAREK RADKE
KURT SIMONS
ADAM STYKA
JERZY TRELIŃSKI
KRZYSZTOF WACHOWIAK
APOLONIUSZ WĘGŁOWSKI
STANISŁAW WIECZOREK
TADEUSZ WIKTOR
ERNEST ZAWADA
RAJMUND ZIEMSKI

"Układ Słoneczny jako całość obejmuje wszystkie planety, grawitacyjne oddziaływanie i pole elektromagnetyczne Słońca, w którym wszystko staje się widoczne dzięki światłu. Dotyczy to też nas kiedy oglądamy wszystko co jest oświetlone. Między światłem a wzrokiem istnieje ścisły związek.

Światło fizyczne jest ściśle powiązane ze światłem świadomości, światłem rozumu i światłem wzroku. I pomimo że jeden rodzaj światła jest fizyczny a pozostałe metafizyczne pod pewnymi względami nawzajem się odzwierciedlają. Pod względem psychologicznym należy do najbardziej podstawowych i najsilniejszych doznań ludzkich.

Jako czynnik aktywny wkracza do sztuki w naszych czasach dając początek nowym kierunkom artystycznym. Ten początek to wejście na scenę sztuki geometrycznej, w której światło jako konstrukt myślowy i fizyczny jest czynnikiem budowy obrazu interpretowanego w różnoraki sposób przez artystów biorących udział w drugiej edycji malarstwa abstrakcyjnego - ŚWIATŁO."

Apoloniusz Węgłowski
- Kurator Wystawy