A

PRZECIEŻ ZUPEŁNIE NIE WIEM CO BĘDZIE

Justyna Scheuring – „Przecież zupełnie nie wiem co będzie" 

wernisaż: 4 września (czwartek), godz. 18.00

4 września – 5 października, sala kameralna

 

Kuratorka: Joanna Tekla Woźniak

Wsparcie:    

 

Justyna Scheuring – urodzona w Toruniu, od 2007 roku mieszka i pracuje w Londynie w Wielkiej Brytanii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, (dyplom 2001), a także Goldsmiths University of London, gdzie studiowała performance (dyplom 2010). Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, festiwalach i warsztatach w Polsce i za granicą m.in.: we Francji, na Litwie, Ukrainie, w Nowej Zelandii, Korei Południowej, USA, Indiach i Niemczech. Jej twórczość obejmuje działania w obszarze fotografii, rysunku, zdarzeń performatywnych, sztuki instalacji, obiektu artystycznego, sztuki wideo oraz poezji.

Na jej olsztyńską wystawę składają się: dokumentacja performatywnej interwencji w tłumie osób odwiedzających przestrzeń wystawienniczą przy londyńskim Southbank pt. „Ćwiczenie Spontaniczności" („Spontaneity Exercise"), praca wideo „Psie, mówię do ciebie po ludzku" („I'm speaking human to you dog") zawierającą poezję artystki, wyselekcjonowane rysunki z ostatnich lat oraz inne elementy ekspozycji odnoszące się bezpośrednio do zastanej przestrzeni. Pozornie są to realizacje powstałe w różnych technikach, w różnym czasie i miejscu i odnoszące się do odrębnych zagadnień, które łączy jedynie osoba twórcy. W istocie scalają one kilka obszarów percepcji. Stanowią części większej całości, jednak bez utraty autonomii każdej z nich.

Najważniejszym aspektem działalności Justyna Scheuring jest praca z ludźmi, czy dokładniej - relacjami tworzącymi się pomiędzy nimi w danym miejscu i czasie. Do współpracy zaprasza niekiedy innych artystów, często też ochotników niezajmujących się, na co dzień sztuką. Poprzez kreowane wspólnie z nimi interwencje bada zachowanie tłumu, formowanie się nieformalnych grup czy uaktywnianie instynktownych zachowań uczestników/ świadków danego zdarzenia. Bywa, że sama czynnie w sytuacjach tych uczestniczy, kiedy indziej występuje zaś w roli reżyserki, kierującej całym przedsięwzięciem.

Swoje prace artystka zawsze precyzyjnie dokumentuje. Filmy wideo powstałe w intencji utrwalenia tego, co niepowtarzalne i ulotne mają u niej wartość nie tylko czysto rejestracyjną, ale i niekwestionowany walor artystyczny. Projekcja, zestawiona dodatkowo z pracami wykonanymi w innych technikach, uaktywnia także nowe aspekty interpretacyjne.