A

MALARSTWO

 Alfons Karpiński

Malarstwo - Alfons Karpiński (1875 - 1961)

Wernisaż: 11 września (czwartek), godz. 17:00

11 września - 19 października, sala główna

 

O artyście

Wystawa twórczości jednego z uczniów Leona Wyczółkowskiego, w ostatnich czasach bardzo popularnego, poszukiwanego na aukcjach dzieł sztuki. Po studiach w krakowskiej ASP, studiował malarstwo jeszcze w Monachium I Wiedniu, podróżował do Włoch Francji I Anglii. Związany na stałe z Krakowem, należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka".

Początkowo uprawiał malarstwo nawiązujące do symbolizmu, sceny rodzajowe, wkrótce jednak poświęcił się malarstwu portretowemu, kompozycjom kwiatowym. Pozostawił bardzo bogatą spuściznę artystyczną, z której najbardziej cenione są secesyjne portrety I kompozycje kwiatowe. Wystawa przygotowana przez muzeum w Stalowej Woli.

O twórczości

Malarz nierozłącznie związany z Krakowem. Studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w czasie, gdy jej dyrektorem był Jan Matejko, a po jego śmierci w 1893 r., Julian Fałat.

Największy wpływ na postawę twórczą artysty wywarł Jego ulubiony profesor Leon Wyczółkowski. Styl malarstwa Alfonsa Karpińskiego jest połączeniem francuskiego postimpresjonizmu z młodopolską dekoracyjnością i akademicką sztuką salonową.

Najobszerniejszą część twórczego dorobku artysty stanowi malarstwo portretowe. Karpiński malował również pejzaże, wnętrza, martwe natury i kwiaty. Przez całe życie utrzymywał się wyłącznie z malarstwa, które zyskało ogromne uznanie publiczności, a zarazem klientów, co nie przeszkadzało w tworzeniu dzieł z wyjątkowym mistrzostwem i wirtuozerią techniczną.