A

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2018

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na NOC MUZEÓW 2018, która odbędzie się 19 maja o godz. 18:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

19 maja (sobota), w godz. 18:00 – 24:00
 

W PROGRAMIE:

Projekcja filmów o Zofii Rydet

"Zofia Rydet – Portrety" (Wiesław Głowacz dla TVP Katowice)
"Nieskończoność dalekich dróg" (Wiesław Głowacz dla TVP Katowice)
„Nieskończoność dalekich dróg. Podpatrzona i podsłuchana Zofia Rydet” (Andrzej Różycki; w przestrzeni wystawy „Zofia Rydet – Niepokorność dalekich dróg”)

Kiermasz wydawnictw BWA

Kilkadziesiąt tytułów w bardzo atrakcyjnych cenach. Do kupienia m.in. katalogi wystaw, albumy, plakaty.

Zwiedzanie aktualnych wystaw:

Zofia Rydet – Niepokorność dalekich dróg

Twórczość Zofii Rydet bywa współcześnie, zbyt pochopnie, oceniana przez pryzmat cyklu: Zapis socjologiczny, którego wartość wywodzi się z narracji właściwej dla społecznie zaangażowanej sztuki krytycznej, abstrahując od wartości artystycznej samych prac w nim zawartych.

Na wystawie zobaczymy także inne prace Zofii Rydet, z cyklu: Nieskończoność dalekich dróg, Świat uczuć i wyobraźni, które w swej profetyczności są jak baśniowe teodycee, będące przeczuciem naiwnej epifanii współczesnego eklektycznego świata. I jeżeli te cykle możemy uznać za wyraz estetycznego i formalnego buntu, to kobiece portrety zawarte w cyklu Czas przemijania są jak modlitwa, która nie szuka odpowiedzi na cierpienie zawarte w przemijaniu, ale uważnie go doświadcza. Sztuka Zofii Rydet jest komplementarna jako wyraz twórczej postawy. I poprzez to otwiera w nas przestrzeń na dialog z pięknem i ontologią ukrytą w codzienności, w jej najprostszych przejawach. Przejdź do strony wystawy

Monika Wanyury-Kurosad - Paul Celan. Odłamki snu

„Odłamki snu” powstały pod wpływem twórczości Paula Celana. Bliskiej, mocnej. Niezwykłe światy wyobraźni, które w niej odnalazłam i szlachetna metaforyka stały się inspiracją do cyklu rysunków, instalacji, książki artystycznej i filmu. Przejdź do strony wystawy