A

MALARSTWO

 Piotr Klugowski

Piotr Klugowski - malarstwo

Wernisaż: 4 marca (czwartek), godz. 17:00

4 marca - 4 kwietnia, sala główna

 

O Artyście i jego twórczości

Piotr Klugowski. Urodzony w 1960 roku. Dyplom ukończenia studiów na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego w 1985 r. Obecnie adiunkt w Zakładzie Malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych w Polsce i Niemczech, uczestnik kilkudziesięciu prezentacji zbiorowych w Polsce i za granicą. Laureat nagród m.in. II nagroda za malarstwo w II Ogólnopolskim Konkursie na dzieło plastyczne im. Bronisława Jamontta pt. "Impresje polskie", Toruń 1988, I nagroda w konkursie na malarstwo, grafikę i rysunek roku, Toruń 1997, nagrody za malarstwo w konkursie "Malarstwo i grafika miesiąca regionu toruńskiego", Toruń 1997, I nagroda za rysunek w konkursie ZPAP "Dzieło roku 1997", Toruń 1998.

 Autor o swojej twórczości

"Często słyszy się wśród malarzy twierdzenie, że malują dla siebie. Dopiero jednak upublicznienie pracy, wystawa, stanowi czas własnej weryfikacji i skonfrontowanie z reakcją odbiorcy. Pierwszym odbiorcą jest sam autor, ale jego odbiór nie jest obiektywny, zbyt emocjonalny, może się obrazem zachwycić, może go zniszczyć, różnie reaguje. Dopiero dystans czasu i upublicznienie dają szansę właściwej oceny, stanowią kontrolę tego, co się zrobiło.

Dla malarza pokazanie obrazu, spojrzenie odbiorcy, refleksja odbiorcy - to satysfakcja. Sztuka musi bowiem poruszać, sygnalizować, pobudzać wyobraźnię. Chwila wzruszenia stanowi wartość sztuki, pomaga w tym zwariowanym świecie żyć."

Piotr Klugowski