A

MITY I MISTERIA

 Jerzy Przybył

Jerzy Przybył - "Mity i misteria" / malarstwo i rzeźba

Wernisaż: 1 kwietnia (czwartek), godz. 17:00

1 kwietnia - 2 maja, sala główna

 

 

O Artyście i jego twórczości

Jerzy Przybył. Urodził się w 1943 r. w Pomianach koło Poznania. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Grafiki Propagandowej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w roku 1968. Uczestniczył aktywnie życiu artystycznym w Polsce.

Prezentował swoją twórczość na kilku wystawach indywidualnych, brał udział w około 40 pokazach zbiorowych w Polsce i za granicą. W 1981 roku zamieszkał w Szwecji,w Vastervik. Od tego czasu uczestniczył w około 50 pokazach zbiorowych. Zrealizował wiele znaczących wystaw indywidualnych, w tym - na zaproszenie Ambasady Królestwa Szwecji w Waszyngtonie - prezentację swoich dzieł pt. "Duchowy świat Wikingów".

Artysta jest autorem wielu dzieł monumentalnych na terenie Szwecji, członek Szwedzkiego i Smalandzkiego Związku Plastyków. Miasto, w którym mieszka ozdobił wieloma rzeźbami i formami przestrzennymi, dzięki czemu stało się ulubionym miejscem wycieczek mieszkańców Skandynawii. Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy, rzeźby i formy przestrzenne przedstawiające mity słowiańskie, nordyckie i fińskie.