A

MAGIA OPERY

 Rafał Olbiński

Rafał Olbiński - Magia opery / najsłynniejsze opery świata w plakacie

Wernisaż: 10 maja (czwartek), godz. 17:00

10 maja - 3 czerwca, sala kameralna

Wystawa pod honorowym patronatem Czesława Jerzego Małkowskiego, Prezydenta Miasta Olsztyn.

 

Rafał Olbiński urodził się w Kielcach. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wkrótce dał się poznać jako znakomity ilustrator i malarz.

Od 1985 roku wykłada w Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku.
Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach czasopism Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker.
Jest twórcą licznych plakatów do przedstawień operowych.

W 2002 roku zadebiutował w roli twórcy scenografii operowej do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii. Artysta otrzymał za swoje ilustracje, plakaty i obrazy ponad 100 nagród. W 1994 roku zdobył w Paryżu międzynarodowego Oskara za Najbardziej Znaczący, Niezapomniany Plakat Świata Prix Savignac.

W 1995 roku jego projekt został wybrany na plakat Nowy Jork stolicą świata przez jury pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Giulianiego.

Obrazy Olbińskiego znajdują się w kolekcjach sztuki współczesnej w USA (Biblioteka Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation) a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii i Australii.

 

 Naszej wystawie towarzyszy nowy album artysty "Magia Opery" wydany nakładem Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie. Album w cenie 39.00 zł dostępny jest w pawilonie wydawniczym w hallu BWA.