A

SYMBIOZA PRZECIWIEŃSTW II

Otwarcie: 8 lipca (czwartek)

8 lipca – 1 sierpnia 2021 | sala kameralna

* W związku z panująca sytuacją otwarcie wystawy, które odbędzie się 8 lipca (czwartek), dostępne będzie dla naszych gości w wersji online o 18:00 na naszym Facebooku oraz kanale YouTube. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od piątku.

 

Serdecznie zapraszamy na wystawę jednego z najbardziej wszechstronnych polskich artystów współczesnych, którego twórczość będziemy prezentowali w sali kameralnej Galerii Sztuki BWA.

Mariusz Kruk debiutował w połowie lat 80. Jego sztukę wyróżnia poetycka forma opowieści o otaczającej rzeczywistości, a zarazem zaskakuje pełnią filozoficznych odniesień do ludzkiej egzystencji. W swoich realizacjach zostawia odbiorcy pole do interpretacji – otwiera dyskusję, pozostawia wiele możliwych dróg.

––––––

Czy jesteśmy wyłącznie niezależnymi obserwatorami tej Wielkiej Kompozycji jaką jest Rzeczywistość? Kompozycji fizycznej, chemicznej i artystycznej? Nie! Jesteśmy zbiorami zbioru w zbiorze. Kompozycja nas tworzy i my Ją tworzymy. My się w Nią ubieramy, zjadamy Ją i wydalamy. Ona nas spożywa, przemienia i rodzi na nowo. Odwieczny ruch jej maleńkich elementów.

Mariusz Kruk, czerwiec 2021

––––––

Rozumienie wewnątrz bytu polega na porozumieniu, na odkryciu tego, co skierowane jest ku nam jako istniejącym i przesłane przez „coś”, co samo również istnieje. Musimy rozpoznać "coś" jako część całości i rozpoznać siebie jako bytujących w tej samej całości i należących do niej fundamentalnie. Trzeba więc rozpoznać fakt jako istniejący i przez swoje istnienie odsłaniający nasze istnienie. Chodzi o to, żeby patrząc na kamień, but albo na karalucha, zrozumieć, co nas łączy, a co dzieli. Jak istniejemy? Ku czemu? Jakie wartości wcielamy? Chodzi o to, by zrozumieć lepiej siebie dzięki owocowi wiśni.

Jolanta Brach-Czaina „Szczeliny istnienia”, Dowody na Istnienie Wydawnictwo, Warszawa 2018, str. 21.

––––––

do
podróż
droga
piasek
uzda
grzywa
koń
kurtka
guzik
koszula
człowiek
siodło
buty
kopyta
piasek
droga
podróż
od

Mariusz Kruk „barimona”, Wydawnictwo Obserwator, Poznań 1997, str. 34.

––––––

Mariusz Kruk urodził się w 1952 r. w Poznaniu. W latach 1978-1982 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom uzyskał w 1982 r. W latach 1983-1994 był wykładowcą tej Uczelni, od 2005 r. ponownie pracuje na Uczelni. W 1983 r. założył grupę Koło Klipsa, która działała do 1987 r. Od czasu opuszczenia grupy pracuje indywidualnie. W latach 1995-2002 artysta mieszkał na południu Francji. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzy obiekty i instalacje. Jest także autorem krótkich form poetyckich, bajek i opowieści.