A

PARK MŁODYCH

 Ryszard Grzyb

Ryszard Grzyb - „Park Młodych"

wernisaż: 26 kwietnia  godz. 18.00

26 kwietnia - 10 maja, sala główna

 

Tytuł ten wyłania się z przeszłości. Przy Kopalni Węgla Kamiennego Niwka-Modrzejów był Dom Kultury, w którym było kino Lutnia. Obok był park. Ten park nazwano Parkiem Młodych. W tym parku spotykała się młodzież, by pić wina patykiem pisane. Pić wina i dyskutować o życiu, nadziei i miłości. Minęło kilkadziesiąt lat i w mojej pamięci pozostała ta dziwna nazwa. Oprócz nazwy fascynował mnie element wizualny nieodłącznie związany z tym miejscem. Wejście do parku wieńczyła figura kota wyciętego z blachy oraz napis. Dlaczego kot? Zadawałem sobie wielokrotnie to pytanie. W gruncie rzeczy nie po to, aby odpowiedzieć na nie, lecz aby je zadawać.
/ Ryszard Grzyb /

Na podstawie tych wspomnień Ryszard Grzyb namalował obraz „Park Młodych przy Kopalni Węgla Kamiennego Niwka-Modrzejów" (150 x 200 cm, 2004, akryl na płótnie). Na obrazie oprócz motywu z wejścia do parku pojawiły się napisy. Niektóre z nich zasiliły zbiór Zdań Napowietrznych. Nim namalował obraz powstał projekt z pełniejszą wersją napisów. W wydarzeniu Park Młodych użyje pełnego zestawu napisów z pierwotnej koncepcji.

Podczas wernisażu artysta wraz z gośćmi, uczestnikami akcji, malował na ścianach galerii, kontynuował napisy - Zdania Napowietrzne