A

Jak fotografia zmieniła malarstwo? Wielki pojedynek XIX wieku.

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu "Środa dla seniora", które odbędzie się 30 sierpnia (środa) o godz. 17:30 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

 


"Środa dla seniora" to propozycja dedykowana dla osób starszych, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kultury i sztuki. Program spotkań obejmuje tematyczne prelekcje pogłębione dyskusją z uczestnikami.

 

Odkrycie fotografii postawiło przed portrecistami, a później przed pejzażystami duże wyzwanie. Pierwsze zdjęcia inspirowane były spojrzeniem na wizerunek człowieka, jaki wykształciło malarstwo portretowe. Okazało się, że pojawiło się narzędzie, które mogło przedstawiać świat dokładniej niż malarstwo, dlatego to drugie musiało wymyślić się na nowo. Malarze byli zmuszeni, by zadać sobie pytanie: Jak dalece portret ma być wierny? I gdzie jest granica ich wolności? Fotografia znacząco zmieniła sposób postrzegania sztuki, wywołała wiele skrajnych emocji w kręgach artystycznych i dała miejsce dla nowych ruchów artystycznych.

 

Wykład poprowadzi Monika Sadowska (specjalistka ds. wystaw i promocji w BWA).

 

Źródło zdjęcia: www.wikipedia.org.