A

HOMAGE TO TARASIN

 Jan Bortkiewicz

Jan Bortkiewicz "Homage to Tarasin" – fotografia

wernisaż: 15 listopada (czwartek), godz. 18.00

15 listopada – 9 grudnia 2012, sala kameralna

 

Jan Tarasin był mentorem Jana Bortkiewicza. Nie był jego formalnym nauczycielem i wychowawcą, lecz osobą, której doświadczenie życiowe, a przede wszystkim artystyczne wpłynęło na widzenie wrocławskiego fotografa. „Patrzenie Tarasinem" wydaje się być zatem najważniejszą kwestią, ujawniającą się w pracach, którymi Bortkiewicz składa hołd malarzowi. Fotograf towarzyszył przez wiele lat Tarasinowi, rejestrował jego pracę i portretował osobę. Nie występował przy tym jednak jedynie w roli dokumentalisty – fotografie z archiwum artysty przekonują, że wieloletnie kontakty wywołały coś na podobieństwo osmozy. W jej wyniku nastąpiło przenikanie do umysłu, oka i fotografii Bortkiewicza charakterystycznego sposobu postrzegania, kadrowania i porządkowania rzeczywistości przez Tarasina. (...) Widzenie i dostrzeganie porządku w świecie, wydobywanie tego, co charakterystyczne, uwzględnianie na drodze do osiągnięcia harmonii koniecznej zmienności, widzenie w chaosie zaczątków struktur, współdziałanie abstrakcyjnego z określonym oraz przemiana nieokreślonego w znak, literę i znaczenie – być może to właśnie, za pośrednictwem fotografii, łączy Tarasina i Bortkiewicza. / Andrzej Jarosz /

Jan Bortkiewicz - urodzony w 1945 r. w Wilnie. Fotografią zajął się w połowie lat 60. Od 1979 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwent Wyższego Studium Fotografii. Fotoreporter miesięcznika „Polska" (1974-1981), wykładowca fotografii w PWSSP we Wrocławiu (1982-1983), pracował w Studio 4 Iserlohn, RFN (1984), Janus Screen Studio, Nowy Jork (1985). Od 1996 r. kierownik artystyczny Galerii Ośrodka Kultury i Sztuki - Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański" we Wrocławiu.

Prace w zbiorach m.in. Berlinische Galerie Martin Gropius-Bau, University of Connecticut, Centrum Georges'a Pompidou, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kapsztadzie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Gdańsku, Muzeum Historycznego we Wrocławiu, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum ASP we Wrocławiu, Biblioteki w Kórniku, Muzeum Narodowego w Kownie.