A

LECH MAJEWSKI - PROJEKTY, PLAKATY, SZKICE, KSIĄŻKI

 Lech Majewski

Lech Majewski – projekty, plakaty, szkice, książki 

wernisaż: 22 listopada (czwartek), godz.18.00

22 listopada – 13 stycznia 2013, sala główna

 

Architektura i aranżacja wystawy: Jerzy Porębski

 

To jest najważniejsze w sztuce, by znaleźć swoje miejsce i umieć ze sobą pracować. Liczy się osobowość artysty, bez względu na to, o jakiej dziedzinie mówimy. / Lech Majewski /

Wystawa prezentująca twórczość jednego z najwybitniejszych artystów polskiego plakatu i grafiki wydawniczej. Lech Majewski przypomina, że nawet jeśli „plakat nie zmienia świata, trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Plakat jest znakomitym zapisem miejsca, czasów i wydarzenia."

Lech Majewski (ur. w 1947 r. w Olsztynie), grafik, plakacista, projektant wydawniczy,. Jego pierwszą ważną nauczycielką była olsztyńska artystka, Maria Szymańska. Debiutował na początku lat 70. Dwadzieścia lat później jego plakat anonsujący szesnastą edycję zamojskiego Festiwalu Wokalistów Jazzowych znalazł się na liście stu najważniejszych plakatów z Europy i Stanów Zjednoczonych powstałych w latach 1945-1990. Specjalizuje się w dziedzinie grafiki wydawniczej i reklamowej, plakatu, grafiki i rysunku. W 1972 r. ukończył studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, dyplom w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Pozostał w warszawskiej akademii, jest profesorem, prowadzi Pracownię Projektowania Grafiki Wydawniczej na Wydziale Grafiki. Prezydent Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.

Jego plakaty z lat 70. - malarskie, potem zredukowane do czarnobiałej grafiki, ostatnio zaś bliskie współczesnej estetyce ulicy - prezentowane są na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Projektuje książki w Polsce i w Niemczech. Wiele z nich zdobywa tytuły najpiękniejszych wydawnictw roku. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Olsztyńską wystawę promuje specjalnie zaprojektowany przez artystę plakat.