A

VOYAGE

 Jan Kanty Pawluśkiewicz

Jan Kanty Pawluśkiewicz "Voyage" - recital i wystawa

wernisaż: 12 kwietnia (piątek), godz. 18:00

12 kwietnia – 5 maja 2013, sala kameralna

 

W piątkowy wieczór Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na recital kompozycji i wernisaż wystawy wszechstronnego artysty - Jana Kantego Pawluśkiewicza. W sali  kameralnej BWA pokazane zostaną barwne rysunki wykonane przez artystę techniką tzw. żeli - hinduskich cienkopisów pozwalających uzyskać oryginalny efekt na granicy rysunku, grafiki, malowidła.

"Voyage" Jana Kantego Pawluśkiewicza w olsztyńskim BWA, jest kolejną ekspozycją, po m.in. Krakowie, Kołobrzegu, Warszawie i Bydgoszczy. Na wystawę tę składają się obrazy najnowsze, jeszcze nieprezentowane oraz te, których tytuły nawiązują do podróży w tajemnicze i egzotyczne miejsca. Cykle prac takie jak m.in. Krajobrazy, Wędrówki po Morzu Czerwonym, Podhale de Paris i Sensy – Byty – Mary, powstały w ostatnich trzech latach. To wizualne odwzorowania podróży artysty do różnych zakamarków jego wyobraźni, przestrzeni, miejsc, do których chętnie powraca, rodzaj pomostu pomiędzy wyobraźnią autora, a odbiorcą.

"Voyage" to prezentacja prac, w których artysta zbliża się do form figuratywnych prezentując na wskroś oryginalne kompozycje, pełne zaskakujących rozwiązań, malowane hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów. „Żel mnie fascynuje - wyznaje artysta - Korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. Żel-Art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsyjną klasyką".

Jan Kanty Pawluśkiewicz (ur. 13 października 1942 r. w Nowym Targu) – kompozytor piosenek, muzyki teatralnej i filmowej. Twórca monumentalnych dzieł oratoryjno- kantatowych i pianista - twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Karierę artystyczną rozpoczął w 1967. Współzałożyciel grupy muzycznej Anawa (w której grał do roku 1980), związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem STU, oraz Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie. Współpracował z Markiem Grechutą. Drugą obok komponowania muzyki pasją Pawluśkiewicza jest malarstwo. Po raz pierwszy wystawił swoje obrazy w 1999 roku w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.