Warsztaty plastyczne

Dzieciom przedszkolnym i ze szkół podstawowych proponujemy lekcje sztuki wzbogacone o warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają prace w różnych technikach plastycznych, a także poznają podstawowe zagadnienia plastyczne.  Oferta warsztatów została podzielona na dwie sekcje: oferta stała oraz związana z aktualnymi wystawami. Poniżej znajdą Państwo opis warsztatów.

Jesteś nauczycielem lub wychowawcą? Zadzwoń. Razem wybierzemy odpowiednie zajęcia.

OFERTA STAŁA:

  • Świat barw w sztuce

Jak powstaje kolor zielony? Czy czarny i biały to kolory? Zajęcia wprowadzą dzieci w zagadnienie barwy z uwzględnieniem takich pojęć jak: barwy ciepłe i zimne, podstawowe i dopełniające, mieszanie barw, symbolika kolorów w kulturze, a także ich znaczenie emocjonalne. Podczas warsztatów uczniowie wykorzystają zdobytą wiedzę w tematycznych pracach malarskich

Wiek uczestników: 3-6 lat

  • Komiks

Kto może być bohaterem komiksu? Czy bohater musi posiadać supermoce? Jak stworzyć własny komiks i czy każdy może go zrobić? Zajęcia dotyczą kompozycji komiksu, relacji pomiędzy słowem i ilustracją, umiejętności opowiadania krótkich historii za pomocą obrazków. Podczas warsztatów uczestnicy zaprojektują i wykonają plansze komiksowe

Wiek uczestników: 8 +

  • Z grafiką na ty

Warsztaty graficzne, podczas których dowiemy się, czym charakteryzuje się warsztat grafika oraz jak przebiega proces jego pracy. Porozmawiamy o grafice: Czym jest? Kto ją tworzy? Czym się charakteryzuje? Następnie uczestnicy stworzą własną kompozycję z elementów wyciętych z tektury oraz innych naturalnych materiałów. Podczas kolejnych etapów pracy zostaną wprowadzone takie pojęcia jak: matryca, odbitka, techniki wklęsłe, wypukłe, płaskie.

Wiek uczestników: 8+

  • Zainspiruj się

Warsztaty artystyczne skupiające się na problemie powracających motywów w sztuce. Podczas zajęć zastanowimy się, gdzie artyści poszukują inspiracji i czy inspirują się sobą nawzajem. Następnie uczniowie samodzielnie wykonają prace malarskie nawiązujące do największych arcydzieł w dziejach historii sztuki.

Grupa wiekowa: bez ograniczeń

 

OFERTA ZWIĄZANA Z AKTUALNYMI WYSTAWAMI:

  • Maya Gordon. Byłam i jestem (8.03 - 5.04)

Pamięć dziecka - Podczas warsztatów zwiedzimy wystawę Mai Gordon pod tytułem Byłam i jestem. Porozmawiamy o tym, jakie wspomnienia najczęściej zostają w naszej pamięci i czy przedmioty oraz miejsca mogą je przywoływać? Następnie dzieci stworzą prace przestrzenne inspirowane wystawą i rozmową.

UWAGA: każde dziecko powinno przynieść ze sobą na zajęcia kartonik (wielkości pudełka po butach)

Grupa wiekowa: 6+
Czas trwania: 60 min.

  • Kle Mens - Zdrowśka (8.03-28.03)

Podczas warsztatów zwiedziemy wystawę Zdrowaśka. Zastanowimy się czy zadaniem artysty jest tylko stworzenie dzieła sztuki? Czy też sam może stać się jego uczestnikiem? Porozmawiamy o tym, w jaki sposób Kle Mens przeobraziła się w  bohaterkę swoich prac.

Przygotowaliśmy propozycję dwóch warsztatów w zależności od wieku uczestników:

Portretowanie - Wspólnie zastanowimy się nad różnicą pomiędzy portretem i autoportretem. Omówimy co ma wpływ na to jak widzą nas inni. Następnie uczestnicy warsztatów stworzą pracę plastyczną inspirowaną wystawą oraz rozmową.

Grupa wiekowa: do 7 lat
Czas trwania: 45 min. - 60 min.

 

(Auto)portret - Zapoznamy się z najsłynniejszymi przykładami autoportretów w sztuce i wspólnie omówimy co można powiedzieć o danej osobie patrząc na jej wizerunek. Następnie uczestnicy warsztatów stworzą pracę plastyczną inspirowaną wystawą oraz rozmową.

Grupa wiekowa: 7+
Czas trwania: 45 min. - 60 min.