MAGDALENA STARSKA - „W MOCY JEST RUCH"

Magdalena Starska

Performance „W Mocy jest Ruch"

17 kwietnia (czwartek), godz. 17:00 

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza mieszkańców miasta do wzięcia czynnego udziału w akcji artystycznej Magdaleny Starskiej. Performance „W Mocy jest Ruch" odbędzie się w czwartek 17 kwietnia o godz. 17:00 przed budynkiem Galerii.

Wiadomo już, że głównym motywem akcji będzie wspólne przesypywanie piasku. Brzmi banalnie? Nie dla tych, którzy znają wcześniejsze realizacje artystki. Z użyciem prostych środków, prozaicznych czynności i zwyczajnych przedmiotów potrafi ona stworzyć niezwykle oryginalne, niecodzienne sytuacje.

W centrum Katowic zbudowała sztuczną jaskinię, w której ludzie mogli się ogrzewać przy koksownikach, a w Zielonej Górze ogromne siedzisko w kształcie lodowca, na którym mogli odpoczywać bywalcy jednego z tamtejszych parków. Artyska zapraszała już ludzi do wspólnego kiszenia ogórków, wymieniania się przetworami domowej roboty, jeżdżenia na szczotkach czy przebierania się w maski tajemniczych stworzeń, nazywanych przez nią „beztwarzowcami".

Wszystkie te działania i wiele innych zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Kluczem do sukcesu Magdaleny Starskiej jest być może to, że do wspólnego działania nikt nie jest przez nią zmuszany. Dla artystki bardzo istotne jest dobre samopoczucie biorących udział w działaniu, przyjazna i spokojna atmosfera skupienia. Nie bez znaczenia jest zapewne także bezprestensjonalność i naturalność, czy wręcz pewna organiczność tych działań.

Tym razem artystka z pomocą dziesięciu wolontariuszy i chętnych do pomocy osób zbuduje specjalną konstrukcję do przesiewania piasku. Będą go minimum dwie tony. Jednakże mie to zdaje się być w najważniejsze. Performance „W Mocy jest Ruch" ma być przede wszystkim pretekstem do spotkania się, zatrzymania w codziennym biegu, włączenia do wspólnego działania i zabawy.

Performance w Olsztynie będzie trzecim, ostatnim z serii wystąpień realizowanych przez Magdalenę Starską od początku tego roku. Pierwszy z nich, zatytułowany „Bez Mocy" miał miejsce w Gdańskiej Galerii Miejskiej, drugi, zatytułowany „Wchodzi Moc" w łódzkiej Galerii Manhattan. Działanie w Olsztynie bedzie z nich wynikać. „W Mocy jest Ruch" ma być już wyłącznie eskalacją radości, w założeniu artystki - radosnym świętem. Nie bez przyczyny w programie BWA działanie to przypada ono na początek kalendarzowej wiosny, kiedy przyroda... i ludzie budzą się z zimowego letargu.

Olsztyński performance będzie dokumentowany, jego fragmenty złożą się na film o Magdalenie Starskiej, kręcony aktualnie przez Annę Hatłas. Do 1 czerwca holu BWA będzie można tymczasem obejrzeć dokumentacje wszystkich trzech perfromance'ów - z Gdańska, Łodzi... i po zmontowaniu, także z Olsztyna. Razem ułożą się one w symboliczną opowieść o „Mocy", której początkowo brakuje, następnie pojawia się, aby finalnie wypełnić nie tylko ludzi, ale też kreowaną przez nich wspólnie przestrzeń.

SŁOŃCE JEST NAJWAŻNIEJSZE

 Magdalena Starska

Magdalena Starska - „Słońce jest najważniejsze"

wernisaż: 17 kwietnia (czwartek), godz. 18.00

17 kwietnia – 1 czerwca, sala kameralna

 

Kurator: Joanna Tekla Woźniak

Wsparcie wystawyhotel-anders logo  skarbiec logo  tuplex logo

 

Wystawa artystki tworzącej na pograniczu gatunków sztuk, która w swojej twórczości często wykorzystuje zarówno tematy jak i materiały z najbliższego otoczenia, sprawy i przedmioty obecne w każdym domu i w najlepszym znaczeniu tego słowa zwyczajne. Twórczość Magdaleny Starskiej zasadza się na obserwacji elementarnych zjawisk i przedmiotów, która prowadzi do formułowania fantazyjnych opowieści o zabarwieniu filozoficznym i uniwersalnym przekazie. Na olsztyńskiej wystawie artystka prezentuje wybór prac rysunkowych z lat 2009 - 2014 i rzeźbiarskich z 2013 r. oraz dokumentację filmową serii trzech performance. Przed wernisażem o godz. 17.00 przed budynkiem Galerii BWA odbył się performance „W Mocy jest Ruch" .

Magdalena Starska (ur. w 1980) - mieszka i pracuje w Poznaniu. Artystka performance, autorka rysunków i instalacji. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych w 2005 roku (dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego). Członkini grupy Penerstwo (artystyczna grupa absolwentów poznańskiej ASP założona w 2007 roku, do której obok artystki należą: Piotr Bosacki, Wojciech Bąkowski, Konrad Smoleński, Radosław Szlaga, Tomasz Mróz oraz Iza Tarasiewicz). Debiutowała w 2005 roku wystawą „Uwaga! Schody" w poznańskiej Galerii Pies. Związana jest z warszawską Galerią Stereo. Poza galeriami w Polsce jej prace pokazywano również we Włoszech i w Czechach.

W czasie trwania wystawy w Galerii BWA będzie można zakupić publikację „Las Latających Wiewiórek" autorstwa Joanny Bator i Krzysztofa Łukasiewicza, z ilustracjami Magdaleny Starskiej. Książka została wydana przez Mały Klub Bunkra Sztuki w Krakowie.