NIEDECYDUJĄCY MOMENT

 Krzysztof Miller

Krzysztof Miller "Niedecydujący moment"

Wernisaż: 12 maja (czwartek), godz. 18:00

12 maja - 12 czerwca, sala główna


Sponsor wystawy:

 

Tytuł wystawy nawiązuje przekornie do słów Cartier-Bressona, który twierdził, że w fotografii to moment naciśnięcia migawki decyduje o postrzeganiu historii, która się zadziała przed obiektywem aparatu fotograficznego. „Niedecydujący moment” to wystawa prezentująca fotografie wykonane przez Krzysztofa Millera na przestrzeni 25 lat pracy w „Gazecie Wyborczej”. Ćwierć wieku uczestniczenia w konfliktach zbrojnych, ćwierć wieku bycia świadkiem scen, które większość z nas zna wyłącznie z filmów. Czym są prezentowane na wystawie prace? Ilustracją, dokumentem, a może świadectwem? Czy mają w sobie wymiar moralizatorski? Czy reporter wojenny ma prawo oceniać udokumentowane przez niego sceny życia, które de facto jego życiem nie są? „Niedecydujący moment” stanie się momentem decydującym dla każdego odwiedzającego wystawę. Decydującym o nas i o świecie, w którym oprócz pełnienia biernej roli obserwatora jesteśmy także jego aktywnym uczestnikiem.

Wystawa składa się z czterech części: pierwsza to fotografie prasowe z okresu transformacji (przełom lat 80. i 90. XX w.); druga to zapis twardej socjologii i wojny – wielkoformatowe fotografie, częściowo wydrukowane na płótnach przypominających sztandary; trzecia ukazuje codzienność różnych grup społecznych; ostatnia część to fragment pracy licencjackiej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
W 2014 roku wystawa reprezentowała Polskę na Europejskim Miesiącu Fotografii w Bratysławie.

Krzysztof Miller - urodzony w 1962 r. w Warszawie. Jeden z ważniejszych polskich fotoreporterów, reporter wojenny, laureat prestiżowych nagród. Fotografował wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, Afryce, a także przewrotu w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni czy Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji. W 2000 r. był jurorem prestiżowego konkursu fotograficznego World Press Photo. W 2013 r. opublikował książkę 13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego. Jest stowarzyszony w Związku Polskich Artystów Fotografików.

FEAR AND TREMBLING/BOJAŹŃ I DRŻENIE

 Grzegorz Klaman

Grzegorz Klaman "Fear and Trembling / Bojaźń i Drżenie"

Wernisaż: 12 maja (czwartek), godz. 18:00

12 maja - 5 czerwca, sala kameralna

 

Tytuł wystawy nawiązuje do rozprawy znanego duńskiego filozofa, Sørena Kierkegaarda pt. „Bojaźń i drżenie. Choroba na śmierć” z 1843 roku, w której autor rozprawia o związkach etyki z religią i pyta o zasadność realizowania powinności względem Boga wbrew ogólnie przyjętej moralności. Wystawa prezentuje trzy klęczące pod ścianą, delikatnie poruszające się postacie, symbolizujące największe religie świata: chrześcijaństwo, judaizm oraz islam. Została zrealizowana na zamówienie Schmidt Art Center of Florida Atlantic University. Odnosi się do tematów globalnych, tworząc subtelny komentarz na temat walki o władzę i przywództwo pomiędzy trzema największymi religiami monoteistycznymi – temat wciąż aktualny i budzący emocje, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń w Europie.

Grzegorz Klaman - urodzony w 1959 w Nowym Targu. Jeden z najbardziej wpływowych i legendarnych artystów swojego pokolenia w Polsce. Tworzy instalacje, zajmuje się działaniami w przestrzeni publicznej. Od początku swojej aktywności twórczej skupiał się na napięciach między ciałem, przestrzenią a polityką. Był pionierem działań, które łączą sztukę z przestrzenią publiczną i aktywizmem. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współzałożyciel i prezes gdańskiej Fundacji Wyspa Progress. W 2007 roku był stypendystą Fulbrighta na Florida Atlantic University.