ZEWNĘTRZNOŚCI

 Ewa Skaper

Ewa Skaper "ZeWnętrzności"

Wernisaż: 28 lipca (czwartek), godz. 18:00

28 lipca - 21 sierpnia, sala kameralna


Sponsor wernisażu: 

 

"ZeWnętrzności" to pierwsza indywidualna wystawa Ewy Skaper w Olsztynie. Prezentowane będą obrazy z lat 2012-2014, malowane tradycyjnie na płótnie, oraz ostatnie, powstające na blachach aluminiowych.
Fascynacja realnością przedmiotu, jego ulotnym pięknem i abstrakcyjnym potencjałem, determinuje obrazy Ewy Skaper. Miniona bezpowrotnie codzienność, inspiracja dawną fotografią, przełożona na język malarski stają się odrębną rzeczywistością, łączącą dosłowność z umownością, gdzie nieprawda staje się prawdą. Zacieranie granic między intuicją a logiką, fikcją a realnością, naiwnością a szyderstwem, to szukanie osobistej niezależności malarskiej. Artystka celowo stosuje atrybut kiczu - estetyczną symulację. W obrazach na blasze nawiązuje do retablos, ale powagę zastępuje ironią.
Jak mówi Ewa Skaper: blacha daje się źle traktować, wytrzymuje drapanie, niszczenie, wycinanie dziur i perforacji, współtworzy obraz i przede wszystkim - zajmuje mniej miejsca niż blejtramy.

Ewa Skaper - urodziła się Olsztynie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Dyplom z malarstwa w pracowni prof. J. Zabłockiego uzyskała w 1980 r. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
Zajmuje się malarstwem w tradycyjnych technikach, maluje temperą jajową. Kolekcjonerka przedmiotów o zatartej już użyteczności, które stają się bohaterami jej malarstwa i są uczestnikami tworzonych asamblaży, obiektów "nie-pokoi".
Laureatka II Nagrody w Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2013", Nagrody ASP w Gdańsku w Biennale Sztuki Gdańskiej w 2014 r. i w tym roku - I Nagrody w 10. Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu. 
W 2012 r. otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.

ŻYCIE. KOLEKCJA SZTUKI MARII I MARKA PILECKICH

Życie. Kolekcja sztuki Marii i Marka Pileckich

Wernisaż: 28 lipca (czwartek), godz. 18:00

28 lipca - 2 października, sala główna

 

Kuratorka: Małgorzata Bojarska-Waszczuk

Sponsor wernisażu: 

 

Wystawa prezentuje wybrane dzieła z kolekcji Marii i Marka Pileckich, znanych olsztyńskich kolekcjonerów i miłośników sztuki. Wśród prezentowanych prac znajdą się dzieła artystów znanych, reprezentujących klasykę polskiej sztuki współczesnej, takich jak Andrzej Wróblewski, Jerzy Panek, Henryk Cześnik, Edward Dwurnik, Franciszek Starowieyski, Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki czy Jan Lebenstein. W kolekcji znajdują się też prace twórców związanych z miejscowym środowiskiem artystycznym, m. in. Jan Pruski, Ewa Plichta-Lubieniecka, Joanna Milewicz. 
Z każdą z prac, będących w kolekcji Pileckich wiąże się historia spotkania nie tylko z twórczością, ale też z osobą artysty, bądź kogoś związanego z danym dziełem twórczym. Często jest to też historia wieloletniej przyjaźni. Z takiej perspektywy, zaprezentowanie fragmentu kolekcji jest więc nie tylko ciekawym przeglądem sztuki współczesnej, spotkaniem z twórczością klasyków, ale też rodzajem osobistego i emocjonalnego dziennika twórców kolekcji, która powstaje z pasji i miłości do sztuki.