WOBEC WYSPIAŃSKIEGO

Wobec Wyspiańskiego - wystawa zbiorowa

Wernisaż: 3 kwietnia (czwartek), godz. 17:00

3 kwietnia - 4 maja, sala główna

 

Kuratorami wystawy są: Anna Król oraz Adam Brincken.

Wystawie towarzyszy katalog prac artystów krakowskiej ASP, wydany przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Współorganizatorzy wystawy:

Galeria Malarstwa Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie
Archiwum Andrzeja Wajdy
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

W 2007 roku obchodzono setną rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Kontynuacją obchodów, przypomnieniem ogromnego dorobku jednego z największych polskich artystów jest wielowątkowa wystawa "WOBEC WYSPIAŃSKIEGO". Kluczowym słowem jest tutaj WOBEC, które ukazuje nie tylko część dorobku Wyspiańskiego, ale bycie wobec jego dorobku literackiego - reżyserów, scenografów, aktorów. Być wobec twórczości, artystycznej, plastycznej próbują także artyści współcześni. Bycie WOBEC rodzi wiele ciekawych interpretacji, myśli, spostrzeżeń, kreacji.

Wystawa składa się z trzech części, które eksponowane razem, uzupełniając się i przeplatając, tworzą wątki pokazujące różne aspekty twórczości Wyspiańskiego. Pierwsza część wystawy to oryginalne prace Stanisława Wyspiańskiego, pastele, litografie, rzeźby, użyczone z muzeów (m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Gdańsku, Muzea Okręgowe w Bydgoszczy, Radomiu, Opolu). Inny aspekt twórczości Stanisława Wyspiańskiego jako dramatopisarza, poety, inscenizatora, twórcy nowoczesnego teatru polskiego, zasygnalizowano wybitnymi projektami scenografii autorstwa Krystyny Zachwatowicz-Wajdy oraz szkicami Andrzeja Wajdy. Trzecia część, to bardzo oryginalna, a zarazem kluczowa próba twórczego odniesienia się do dorobku Stanisława Wyspiańskiego. Obejmuje dzieła 17 autorów, artystów - pedagogów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

 

Pomysłodawca i autor scenariusza a zarazem jeden z twórców prof. Adam Brincken, do "duchowej uczty z Wyspiańskim" zaprosił: Zbigniewa Bajka, Andrzeja Bednarczyka, Grzegorza Bednarskiego, Joannę Kaiser, Łukasza Konieczko, Piotra Korzeniowskiego, Leszka Misiaka, Jana Pamułę, Stanisława Rodzińskiego, Mirosława Sikorskiego, Edytę Sobieraj, Zbigniewa Sprychę, Stanisława Tabisza, Dariusza Vasinę, Jacka Waltosia oraz Adam Wsiołkowskiego.

 

 

Poszczególni artyści zaprezentowali prace o różnej ikonografii, charakterze oraz stylistyce. Miała to być interpretacja wielkiego dzieła artysty, artystyczna odpowiedź oraz złożenie hołdu artyście genialnemu. Można zatem zobaczyć aranżacje przestrzenne, instalacje, projekty, obrazy scenograficzne, oraz klasyczne obrazy sztalugowe na płótnie, jak również rysunki i grafiki. Inspiracje dotykają różnych aspektów twórczości Wyspiańskiego, od rozwiązań formalnych w kompozycji malarskiej, poprzez zgłębianie tematów np. motyw szafirowej pracowni, czy słynny Zielnik.

 

MALARSTWO

 Katarzyna Myśliwska - Sienkowska

Katarzyna Mysliwska - Sienkowska - Malarstwo

Wernisaż: 3 kwietnia (czwartek), godz. 17:00

3 kwietnia - 4 maja, sala kameralna

 

Katarzyna Myśliwska-Sienkowska jest abolwentką Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Jerzego Zabłockiego.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, kolażem, grafiką warsztatową, scenografią.
Na olsztyńskiej wystawie zaprezentuje malarstwo.

 

RZEŹBA

 Bente Kluge

Bente Klunge - rzeźba

Wernisaż: 3 kwietnia (czwartek), godz. 17:00

3 kwietnia - 4 maja, sala kameralna

 

Bente Kluge - Norweżka, studia artystyczne w Oslo i na ASP, Wydział Rzeźby w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Edwarda Sitka. Na olsztyńskiej wystawie zaprezentuje rzeźbę, odlewy z brązu i tworzyw sztucznych.

Bente Kluge do wykonania rzeźb wykorzystuje materiały tradycyjne jak i nowości technologiczne np: brąz, tworzywa sztuczne, szkło, silikon. Autorka nie stroni od plastycznych cytatów i czerpie inspirację z twórczości innych artystów. Wystawa jest opowieścią kobiety o magii i mitach, z jakimi się spotykamy od zawsze i które towarzyszą naszej codzienności. Poprzez magię i mit wyzwalane jest pragnienie poznania pełni życia, szczególnie jego odwiecznych tajemnic.