ŚWIĄTECZNE WARSZTATY W BWA

Grudzień to doskonały czas na poszukiwanie świątecznych inspiracji i nieskrępowaną twórczość. Jesteśmy przekonani, że Świąteczne Warsztaty przeprowadzone w galeryjnej przestrzeni dodatkowo pobudzą dziecięcą wyobraźnię i pozwolą wyzwolić zmysł artystyczny.


Na ten wyjątkowy dla każdego dziecka czas przygotowaliśmy specjalne warsztaty plastyczne:

  • Świąteczne wianki

Podczas warsztatów dzieci samodzielnie wykonają wieniec, którym będą mogły przystroić własne pokoje. Porozmawiamy również o tym, jakie kolory kojarzą nam się ze świętami i o tym, skąd pochodzi Mikołaj i czy to on przynosi wszystkim dzieciom prezenty?
grupa wiekowa: 5-6 lat
czas trwania: 1 godz-1,5 godz.
ilość miejsc: 24

  • Dekoracje świąteczne

Podczas warsztatów dzieci poznają prace artystów współczesnych wykorzystujących motywy i symbole świąteczne. Następnie wykonają świąteczne płaskorzeźby z masy porcelanowej inspirowane twórczością jednego z nich.
grupa wiekowa: 7-10 lat
czas trwania: 1,5 godz.
ilość miejsc: 24

  • Kreatywne opakowania

Podczas warsztatów porozmawiamy o współczesnych trendach w kształtowaniu świątecznego dizajnu. Następnie dzieci zaprojektują wzór na świąteczny papier, poznają techniki jego ozdabiania oraz stworzą autorskie opakowanie na prezenty.
grupa wiekowa: 10-15 lat
czas trwania: 1,5 godz.
ilość miejsc: 24


Harmonogram warsztatów dla grup zorganizowanych, zapisy obowiązkowe:
6.12 (czwartek):

godz. 10.30 Świąteczne wianki
godz. 12.30 Dekoracje świąteczne


12.12 (środa):

godz. 10.30 Kreatywne opakowania
godz. 12.30 Świąteczne wianki


18.12 (wtorek):

godz. 10.30 Dekoracje świąteczne
godz. 12.30 Kreatywne opakowania


Kontakt:
Ewelina Góra
Dział organizacji wystaw i edukacji, tel. (89) 522 27 09, e.gora@bwa.olsztyn.pl
koszt zajęć: 7 zł/osoba

PATRZĄC NA TOKIO

 Aleksander Woźniak

Wernisaż: 6 grudnia (czwartek), godz. 18:00

6 grudnia – 27 stycznia, sala kameralna

Współpraca:   

 

Prezentowana wystawa jest przeglądem rysunków i grafik, jakie powstały w wyniku projektu naukowo-artystycznego pt. "Patrząc na Tokio - Kreatywne obrazowanie metodą strumieni rysunkowych".

Eksponowany na wystawie materiał jest otwartym cyklem plastycznym, będącym studium interesujących mnie zagadnień dotyczących twórczości artystycznej. Zasadniczym i najbardziej intensywnym etapem mojej pracy twórczej był wyjazd badawczy i pobyt w charakterze badacza wizytującego na Wydziale Grafiki Tokyo University of Arts, który odbyłem wiosną 2018 roku. 

Metoda strumieni rysunkowych stała się swojego rodzaju samonapędzającym wehikułem, a także ćwiczeniem i grą, której stawką była intensyfikacja przepływu twórczego, była też odkrywaniem nowych obszarów kreatywności.

(...) Niezwykle istotnym dla artysty jest aktywne odnajdywanie własnych ścieżek i metod działania, które pozwolą mu niezależnie tworzyć i zanurzać się w nowe przestrzenie poetyckie.

Metoda strumieni była formą doświadczania świata poprzez rysunek, a także autorskim eksperymentem w kierunku twórczości ciągłej, która skutkowała intensywną rozbudową słownika wizualnego. Przede wszystkim jednak stała się odpowiednim narzędziem do rozważenia interesującego mnie problemu dotyczącego twórczości artystycznej - zagadnienia przestrzeni negatywnej, jako nośnika zjawiska transformacji w sztuce. / Aleksander Woźniak

Aleksander Woźniak, urodzony w 1978 roku w Gdańsku. Artysta grafik, pedagog. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych na UWM w Olsztynie, dyplom w 2004 roku. W 2009 roku uzyskał stopień doktora na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku, a w 2014 - stopień doktora habilitowanego na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku. Jest profesorem nadzwyczajnym w zakładzie grafiki, Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W pracowni grafiki warsztatowej ISP prowadzi ćwiczenia z litografii oraz pracownie dyplomową. Jest opiekunem Koła Naukowego Grafiki Warsztatowej UWM w Olsztynie.

Laureat wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie grafiki warsztatowej. W 2018 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Olsztyna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie grafiki warsztatowej oraz współpracę międzynarodową. Jest członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

Specjalizuje się w tradycyjnych i eksperymentalnych technikach grafiki warsztatowej. Między innymi - drzeworycie wodnym (japońskim), technikach suchych wklęsłodrukowych, litografii na kamieniu i aluminium, autorskich technikach graficznych.