BIBLIOTEKARZE W ZIEMI OGNISTEJ

 Joanna Rajkowska

„Bibliotekarze w Ziemi Ognistej" – Joanna Rajkowska 

wernisaż: 28 lipca (czwartek), godz. 18.00

28 lipca – 4 września, sala kameralna

 

BWA Galeria Sztuki wraz Warmińsko-Mazurskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie zapraszają na wystawę  Joanny Rajkowskiej „Bibliotekarze w Ziemi Ognistej". Najbardziej znana realizacja artystki to palma ustawiona w centrum warszawskiego ronda Charles'a de Gaulle'a. Wszyscy odwiedzający w wakacje olsztyńską galerię BWA będą mogli zobaczyć projekt Rajkowskiej związany z jej pobytem  na letnim stypendium Skowhegan School of Sculpture and Painting w 1997 roku w Stanach Zjednoczonych. Ten czas wyciszenia, zagubienia, skupienia na wewnętrznych przemianach dał wyraz w bardzo osobistej realizacji, podwójnego autoportretu. 

„Bibliotekarze w Ziemi Ognistej", 1997, forma przestrzenna, płyta, 5 rzeźb, ceramika, glina wypalana, piasek akryl, fotografia 

Joanna Rajkowska, urodzona w 1968 r. w Bydgoszczy, studiowała historię sztuki na UJ w Krakowie, tam też ukończyła Wydział Malarstwa ASP. Dyplom z wyróżnieniem w 1993 r. w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Autorka rzeźb, rysunków, fotografii, filmów oraz obiektów, instalacji i akcji realizowanych w przestrzeni publicznej. Jej najbardziej znane realizacje w przestrzeni publicznej z ostatnich lat to „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" (Warszawa, 2002-2009) – palma ustawiona w centrum ronda Charles'a de Gaulle'a i „Dotleniacz" – sztuczny staw na Placu Grzybowskim (Warszawa, 2006-2007). Laureatka Paszportu „Polityki" w 2007 r. za „niezwykłe projekty realizowane w przestrzeni publicznej, za wyciąganie ręki w kierunku błąkającego się po mieście człowieka". 

Współpraca: Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie

MOIM CELEM JEST WŁADZA. PRÓBA RETROSPEKTYWY

 Andrzej Cisowski

„Moim celem jest władza" - Andrzej Cisowski – próba retrospektywy

wernisaż: 28 lipca (czwartek), godz. 18.00

28 lipca – 4 września, sala główna
 

Kurator: Małgorzata Jackiewicz-Garniec

 

Wystawa retrospektywna twórczości artysty, który od paru lat mieszka i pracuje w Targowie na Mazurach. W swojej twórczości Cisowski od lat, poszukując różnych rozwiązań formalnych, prowadzi dialog z kulturą masową, która zawłaszczyła wyobraźnią tak wielu ludzi. Czerpie inspiracje z pop-artu, bawi się formą, znanymi motywami, twarzami, eksperymentuje. Według Cisowskiego nie ma sensu tworzenie nowych form, skoro współczesna kultura i cywilizacja produkują ich tak wiele. Z jego obrazów wyłania się wizerunek współczesnej, powszechnej wyobraźni zaśmieconej ponad miarę pustymi, kolorowymi obrazkami.

Andrzej Cisowski, urodzony w 1962 r. w Białymstoku, jest absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, w pracowniach prof. A.R. Pencka i Konrada Klaphecka. Początkowo pozostawał pod silnym wpływem malarstwa Jean-Michela Basquiata, szybko wykształcił swój własny, charakterystyczny styl. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony Nagrodą EXIT 2005 za wieloletnią kreatywną obecność w różnych dziedzinach aktywności twórczej. Laureat II nagrody 39. Biennale Malarstwa „Bielska jesień" w 2009 roku.

Zapowiedzi na stronie MKiDN oraz Culture.pl

 

Relacja video

Dzięki uprzejmości www.olsztyn24.com