SIGNUM TEMPORIS - ZNAK CZASU

SIGNUM TEMPORIS – wystawa pedagogów Europejskiej Akademii Sztuk

Wernisaż: 05 kwietnia (czwartek) godz. 17.00

5 kwietnia - 6 maja, sala główna

Kurator wystawy: Waldemar Szysz

Prezentacja twórczości artystów związanych pracą pedagogiczną z Europejską Akademią Sztuk - prywatną, wyższą uczelnią artystyczną. EAS została założona przez Antoniego Fałata w 1992 r. Skupia wybitnych artystów, uczonych, aktywnych twórczo i naukowo, o uznanym autorytecie, jest nowoczesną placówką kształceniową o wysokim poziomie artystycznym.

23 artystów - pedagogów prezentuje w pokazie, w większości, swoje najnowsze prace.

Uczestnicy wystawy: Janusz Akermann, Stanisław Baj, Alojzy Balcerzak, Kiejstut Bereźnicki, Tadeusz Boruta, Janusz Jerzy Cywicki, Jerzy Duda Gracz, Antoni Fałat Jerzy Grabowski, Aneta Jaźwińska, Piotr Krochmalski, Zbysław Marek Maciejewski, Dariusz Mlącki, Ryszard Osadczy, Józef Panfil, Przemysław Runo, Andrzej Sadowski, Krzysztof Skórczewski, Franciszek Starowieyski, Barbara Szubińska, Waldemar Szysz, Ewa Zawadzka, Wiktor Zin.

 "Mamy zaszczyt zaprezentować wystawę dzieł pedagogów Europejskiej Akademii Sztuk żegnając w ten sposób odchodzący wiek XX i witając nowy XXI. Uczelnia powstała w 1992 roku jako pierwsza w III Rzeczpospolitej niepaństwowa, o statusie akademickim szkoła artystyczna. Twórcą i założycielem jest Antoni Fałat, wybitny artysta malarz, którego dzieła znajdują się w licznych państwowych muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Ambicją fundatora było stworzenie placówki nowoczesnej, o wysokim poziomie artystycznym. W skład kadry pedagogicznej wchodzą znakomici artyści i uczeni, aktywni twórczo i zawodowo, o uznanym autorytecie i stale potwierdzających się kwalifikacjach. Rektor Fałat i grono pedagogów notują z satysfakcją sukcesy studentów, a przede wszystkim absolwentów, którzy z dyplomami magistrów sztuki opuszczają mury Europejskiej Akademii Sztuk. Wchodzą w życie artystyczne, wpisując trwały ślad w kulturę naszego kraju w postaci nagród w konkursach i udziału w wystawach malarstwa i grafiki w kraju i za granicą oraz podejmując odpowiednie funkcje zawodowo-artystyczne. Dla każdego artysty, niezależnie od wieku i stażu pracy, sprawą najwyższej wagi jest świadomość, że jego dzieło i aktywność w zderzeniu z rzeczywistością nie trafiają w próżnię, są zauważone i komentowane."

Prof. Barbara Szubińska

 

  

 

 

 

MALARSTWO

 Antoni Fałat

Malarstwo - Antoni Fałat

Wernisaż: 05 kwietnia (czwartek) godz. 17.00

5 kwietnia - 6 maja , sala kameralna

Re

Rektor Europejskiej Akademii Sztuk. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem u prof. Aleksandra Kobzdeja uzyskał w 1969 roku. Założyciel grupy artystycznej "AUT", inicjator ruchu artystycznego "O poprawę". W 1992 roku utworzył Europejska Akademię sztuk w Warszawie. W latach 1992-1996 był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP. W 1997 roku otrzymał "Medal Komisji Edukacji Narodowej" za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. W styczniu 2001 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor 34 wystaw indywidualnych i uczestnik 90 zbiorowych w kraju i za granicą. Uprawia malarstwo, grafikę użytkową i tkaninę artystyczną.