Pierwsza edycja Przeglądu Sztuki Wideo „THE 01", prezentowana w olsztyńskiej Galerii Sztuki BWA stanowi prezentację 21 prac artystów wideo z całego świata - zarówno studentów kierunków artystycznych jak i dojrzałych twórców.
Nabór wideo do przeglądu nie miał charakteru konkursu z nagrodami, nie wszystkie nadesłane prace zostały zaprezentowane publiczności. Na przegląd wpłynęło 219 zgłoszeń z 38 krajów świata, 21 wybranych wideo, jako pokaz główny, zaprezentowane zostało po raz pierwszy w styczniu 2013 roku w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Jury wybrało 5 najlepszych filmów, które udostępnione zostały w formie dwóch projekcji online na stronie The Video Community. Wystawa laureatów odbyła się również w Galerii Bunkier Sztuki (luty/marzec 2013). 5 najlepszych wideo zostało ponadto wyemitowanych 11 marca w ramach cyklu Videogalerie w TVP Kultura.
Selekcja miała na celu wskazanie najciekawszych prac, które możliwie najpełniej pokazują całą różnorodność sztuki wideo czerpiącej z różnych tradycji. W pokazie głównym - prezentowanym również w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie - pojawiają się prace z elementami performance, eksperymenty formalne, eseje z wątkami fabularyzowanymi, obrazy z minimalnym ukierunkowaniem na ruch.
Spis artystów i utworów wideo:
Oliver Benton, Wielka Brytania, 01:27, Walk
Claudia Campus, Włochy, 01:31, Radar
Simon Coates, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 01:30, Caveat Agnus Dei
Paweł Dziemian, Wielka Brytania, 03:15, Map of the World (excerpt)
Freddie Fei Wang, Wielka Brytania, 03:17, Louvre
Adam Forrester, USA, 02:02, Inhumation
Alexander Isaenko, Yanina Boldyreva, Ukraina, Rosja, 07:01, Duotone
Philippos Kappa, Grecja, 00:38, D-01
Gilivanka Kedzior, Barbara Friedman, Francja, 01:41, Double Bind
Dennis Neuschaefer-Rube, Niemcy, 02:00, The Wizard of Oz Experiment
Kristina Paustian, Niemcy, 02:43, Forests & Steppe
Jonas Paz-Benavides, Peru, 02:37, Une Memoire
QNQ/AUJIK, Japonia, 05:10, A Forest within a Forest
Diego Ramirez, Meksyk, 04:31, Polly, Jennifer and Melissa
Sergio Esteban Romero Lozano, Kolumbia, 02:49, Cardumen: Synchronized Swimming
Jean-Michel Rolland, Francja, 03:03, Neons Melody
Jan Rous, Czechy, 04:20, Cycle 4
Cristián Tàpies, Chile, 12:10, Three Modern Haiku
Toia Bonino, Argentyna, 04:35, The Garden of Delightful
Juan Pablo Villegas, Meksyk, 02:36, Fe
András Zalavári, Węgry, 01:00, Adam and Eve
Tekst jednego z członków jury, Krzysztofa Siatki, podsumowujący przegląd:
Chyba nikt rozsądny nie podejmie się dzisiaj definiowania, czym jest sztuka wideo. Prawdopodobnie ten trudny i fascynujący stan świadomości zawdzięczamy współczesnym wysokiej jakości produktom artystycznym i pełnej dojrzałości tego konkretnego medium kreacji. Wśród prac, które zajmowały członków jury Przeglądu Sztuki Wideo „THE 01", ·znalazły się zarówno krótkie formy o epickiej narracji, utwory silnie animowane, artefakty, które mogłyby zaistnieć, jako instalacje multimedialne, dokumentacje zdarzeń performatywnych, czy wreszcie paradokumenty poruszające zagadnienia polityczne, społeczne i egzystencjalne. W moim odczuciu te ostatnie spośród ogromu nadesłanych prac wypadły najlepiej, prezentując się, jako kompletne idee artystyczne, w których medium idealnie zostało dopasowane do komunikatu. Szczególna uwagę zwróciłem na Tree Modern Haiku chilijskiego artysty Cristiana Tapies oraz D-01 Philippos Kappa z Grecji. Oglądając kilkadziesiąt współczesnych filmów, w większości przygotowanych przez młodych artystów, należy podkreślić niezwykłe umiejętności techniczne, ·które w użyciu technologii montażu i animacji są coraz powszechniejsze i gwarantują rozrywkę intelektualną na wysokim poziomie formalnym. Egzemplifikacją tej tezy są zazwyczaj filmy najprostsze pod względem użytej fabuły, w których twórca może zademonstrować swoją maestrię w niuansach, jakby na marginesie, bardziej wyrafinowanie i inteligentnie. W tej kategorii najlepszym filmem, który zobaczyłem był Double Blind francuskich artystek Gilivanki Kedzior i Barbary Friedman. Przegląd Sztuki Wideo zogniskował uwagę wielu twórców, krytyków i zainteresowaną publiczność. Problemy poruszone w filmach zaprezentowanych jury pokazują, że podobna formuła konkursu ma przed sobą dobrą przyszłość. / Krzysztof Siatka /
Jury przeglądu:
Roger Ballen - fotograf
Konrad Kuzyszyn - fotograf, artysta wideo, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Aneta Rostkowska - kuratorka, Galeria Bunkier Sztuki
Fabio Scacchioli - artysta wideo
Krzysztof Siatka - kurator, Galeria Bunkier Sztuki
Artur Tajber - performer, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie
Al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
Tel.: +48 (89) 527 94 66
Fax: +48 (89) 534 35 88
galeria@bwa.olsztyn.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
http://www.e-bip.pl/start/23288
Bilet normalny - 10 zł
Bilet ulgowy - 5 zł
Weekendy - 5 zł
Piątki - 1 zł, ekstra bilet dla gości indywidualnych
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny (olsztyńską i ogólnopolską), która uprawnia do bezpłatnego wstępu na 4 wystawy/wydarzenia artystyczne prezentowane w BWA w ciągu roku kalendarzowego.
poniedziałek - galeria nieczynna
biuro: 8.00-16.00
wtorek-piątek: 10.00-18.00
sobota-niedziela: 11.00-18.00