X Olsztyńskie Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta
7 grudnia 2017 – 21 stycznia 2018, sala główna
Patronat honorowy: Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz
Fundatorzy nagród: Wodkan, Centaurus, Inopa, Olsztyn-Mazury Airport

SEBASTIAN BAUMAN, JOANNA BENTKOWSKA-HLEBOWICZ, IWONA BOLIŃSKA-WALENDZIK, OKSANA BUDNA, KRYSTIAN BUKOWSKI, MAŁGORZATA CHOMICZ, MARTA CHYŁA-JANICKA, ADAM CIEŚLAK, AGA CISZEWSKA SIGUNI, ANNA DROŃSKA, ZYGMUNT DROŃSKI, MONIKA FILIPEK, MARIUSZ GUTOWSKI, KAMIL IWAŃCZYK, IZABELLA JANISZEWSKA-OBAREK, ADRIANA JANKIEWICZ, WIOLETTA JASKÓLSKA, IZA JAŚNIEWSKA, JOANNA KACZMARCZYK, MAŁGORZATA KADELSKA, KAROLINA KARDAS, RAFAŁ KAŹMIERCZAK, MICHAŁ KUPISZ, MONIKA KURMIN-WINTERHAGEN, ADAM KURŁOWICZ, BARBARA LIS-ROMAŃCZUKOWA, MAGDALENA ŁĄCZKOWSKA, ANNA ŁUKACZ-GROCHOWSKA, JOLANTA NIEDZIELA-CHUDZIK, MATEUSZ OBAREK, MACIEJ POKOŃSKI, PIOTR OBAREK, ŁUKASZ PEPOL, PAWEŁ PIŁAT, ANGELIKA SANIEWSKA-OBAREK, PIOTR SCHILLING, IZABELA SIEMBIDA, ALEKSANDRA STOLLA-KAWALER, MAREK SZCZĘSNY, BARTOSZ ŚWIĄTECKI, WERONIKA TADAJ-KRÓLIKIEWICZ, NATALIA TEJS, ZBIGNIEW URBALEWICZ, MARTA WASILEWSKA-FRĄGNOWSKA, KATARZYNA WOLICKA-KOZAK, ADAM WYŻLIC, EDA YUKOV

Grand Prix – Medal Prezydenta
Michał Kupisz
Siedział cesarz na tronie, 2017, video, 3:24’


Uzasadnienie: Oryginalna i dojrzała forma, profesjonalny warsztat, oryginalna transpozycja tradycyjnej opowieści na język współczesny.

I Nagroda
Weronika Tadaj-Królikiewicz
Mazurski Magiel, 2017, rysunek ołówkiem/grafika na papierze, instalacja, 555x62 cm (papier) + maglownica 110x100 cm


Uzasadnienie: Ciekawa koncepcja artystyczna, perfekcyjny warsztat, przeniesienie doświadczeń indywidualnych w szerszy kontekst historyczny i przełożenie ich na język sztuki oraz nadanie mu poetyckiego wymiaru.

II Nagroda
Anna Drońska
Dwie, 2017, technika własna, mieszana, 150x260 cm


Uzasadnienie: Oryginalna, eksperymentalna technika, monumentalna kompozycja, odważna forma i treść.

III Nagroda
Marta Wasilewska-Frągnowska
Śnienie II – Mój mąż nazywa mnie królewną, 2016, technika mieszana, płótno, 120x120 cm
Śnienie I, 2016, technika mieszana, płótno, 120x120 cm
Śnienie VI – Kruki, wrony, 2016, technika mieszana, płótno, 130x100 cm


Uzasadnienie: Bardzo dobra forma malarska, spójna kolorystyka i kompozycja, ciekawy wizualny język artystyczny, wysoka kultura plastyczna.

Wyróżnienia
Rafał Kaźmierczak
Wstyd I, 2017, fotografia analogowa, 41x41 cm
Wstyd II, 2017, fotografia analogowa, 41x41 cm
Wstyd III, 2017, fotografia analogowa, 41x41 cm


Uzasadnienie: Klasyczna, minimalistyczna, lapidarna forma, za którą stoi wysublimowana ekspresja.
Oksana Budna
Żeby w jedności, 2017, tech. metalowe, 120x100 cm
Hello, hello, 2017, tech. metalowe, 100x200 cm
Work/Home, 2017, tech. metalowe, 100x70 cm

Uzasadnienie: Interesujące wykorzystanie tradycyjnej techniki graficznej w nowej formie.
Małgorzata Chomicz
Bóg liczy łzy kobiet, 2015, instalacja przestrzenna

Uzasadnienie: Połączenie tradycyjnej techniki graficznej w nowym wymiarze i przestrzeni, ciekawe łączenie różnych dziedzin sztuki do tworzenia ekspresyjnej, indywidualnej wypowiedzi.

Wyróżnienia honorowe
Katarzyna Wolicka-Kozak
Ściana płaczu I, 2017, batik, 76x106 cm
Ściana Płaczu II, 2017, batik, 80x110 cm
Ściana płaczu III, 2017, batik, 71x108 cm


Uzasadnienie: Duża wrażliwość, wysmakowana kolorystyka, subtelność, niejednoznaczność, ciekawa, oszczędna ekspresja emocji.
Karolina Kardas
z cyklu: Architeskóra – Poduszka VII, 2016, technika własna, 120x70 cm
z cyklu: Architeskóra – Poduszka VII, 2016, technika własna, 120x70 cm
z cyklu: Architeskóra – Poduszka IX, 2016, technika własna, 55x48 cm

Uzasadnienie: Interesująca próba sformułowania nowego języka plastycznego.