A

Metafizyczne tęsknoty w sztuce współczesnej

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu popołudniowych wykładów o sztuce współczesnej, które odbędzie się  23 maja (wtorek) o godz. 17:30 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Współczesna sztuka posługująca się nowymi mediami, które zwykle są wyzwaniem dla odbiorcy, i metafizyka? Czy to możliwe? Do najnowszej sztuki wszak przylgnęły w ogólnym odbiorze określenia „przewrotność”, „zaskoczenie”, „żart”, a formą zaistnienia często bywa skandal. Tytuł wykładu sugeruje nieśmiertelność metafizycznych tęsknot w sztuce współczesnej. W prezentacji zostanie przedstawiona modyfikacja wizji piękna w przestrzeni czasowej i jednocześnie jej ciągłość.

Wykład poprowadzi dr Ewa Gładkowska.


dr Ewa Gładkowska - historyk sztuki, adiunkt w Pracowni Przedmiotów Teoretyczno - Metodycznych Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktorat napisała pod kierunkiem prof. Tadeusza Chrzanowskiego. Członkini Grupy Roboczej Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki i Konserwatorów. Główne obszary badań: historia sztuki nowoczesnej, historia estetyki, socjologia sztuki oraz dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Autorka licznych publikacji w języku polskim, niemieckim i angielskim poświęconym sztuce najnowszej, socjologii sztuki oraz dziedzictwu Warmii i Mazur.