A

MALARSTWO

 Jerzy Skolimowski

Jerzy Skolimowski - Malarstwo

Wernisaż: 27 września (niedziela), godz. 16:00

27 września - 11 października, sala kameralna

 

Patron wystawy
Wystawa zorganizowana w ramach II Forum Kultury Regionu Warmii i Mazur "....są solą tej ziemi" pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego p. Mariana Podziewskiego.

 

Jerzy Skolimowski - reżyser, scenarzysta, aktor, poeta, malarz.

Ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w łódzkiej szkole filmowej. Opublikował kilka opowiadań, dwa tomiki poezji i sztuki teatralne. Jest twórcą kilkunastu filmów, scenariuszy, m.in. współtwórcą scenariusza do filmu "Nóż w wodzie". W 1967 roku zdobył międzynarodowy rozgłos, otrzymując Złotego Niedźwiedzia za reżyserię filmu "Start" na festiwalu filmowym w Berlinie. W 1970 wyemigrowal z Polski. Jego najbardziej znane, nagradzane filmy to "Wrzask", "Fucha", "Krzyk", "Król", "Dama Walet", "Na samym dnie".

W 2003 roku przyznano mu Nagrodę Specjalną "Orła" za "niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze, realizowaną w Polsce i na emigracji oraz stałe związki z Polską". W ubiegłym roku zdobył szereg prestiżowych nagród za głośny film "Cztery noce z Anną", w którym wystąpił aktor olsztyńskiego teatru Artur Steranko, i który kręcony był na Mazurach.

Jerzy Skolimowski od kilkunastu lat zajmuje się też malarstwem, swoje prace prezentował na wielu wystawach w galeriach i muzeach w USA, Kanadzie, Francji, Włoszech, Niemczech i w Polsce. W 2001 roku pokazał swoje obrazy na Biennale Sztuki w Wenecji, w 2002 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w 2004  w Wilanowie. Wraz z malarstwem Davida Lyncha  wystawa jego twórczości malarskiej była ważnym wydarzeniem festiwalu Camerimage w 2003 r. w Łodzi, a w ubiegłym roku miał indywidualną prezentację w ramach festiwalu filmowego Berlinale w Niemczech.

Jego obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki Współczesnej w greckich Salonikach.