A

AUTORSKIE SPOTKANIE Z TADEUSZEM BURNIEWICZEM (promocja katalogu)

Kiedy: 12.01.2024 (piątek), godz. 18:00
Gdzie: Galeria Sztuki BWA w Olsztynie - Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38

Rozmowę poprowadzi: Marek Barański

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z artystą, Tadeuszem Burniewiczem oraz promocję katalogu do wystawy "dotykam, myślę, tańczę", która miała miejce w 2022 roku w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie. Punktem wyjścia do rozmowy jest katalog stanowiący podsumowaniem wystawy artysty będącej szeroką prezentacją drogi twórczej Tadeusza Burniewicza od lat 70. po czasy współczesne.

 

Tadeusz Burniewicz urodził się w 1949 roku w Olsztynie. Dyplom z malarstwa otrzymał w 1973 roku w Pracowni Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Po studiach i trzech latach pracy na UMK wrócił do rodzinnego miasta. Przez kilka lat rysował i opracowywał graficznie wkładki „Młodzi piszą” do miesięcznika społeczno-kulturalnego „Warmia i Mazury”. Powstało wtedy kilkaset ilustracji. Ilustracja do opowiadania „Wesele” Edwarda Stachury spowodowała, że przez kilka następnych lat projektował okładki i ilustracje do jego książek.

W 1986 roku na wynajętej barce w Amsterdamie urządził pracownię malarską. Przez kilka lat brał udział w życiu artystycznym tego miasta i żył między Olsztynem a Amsterdamem. Kontynuował też współpracę z wydawnictwami jako projektant i ilustrator.

W 1992 roku wrócił do Olsztyna, a w 1994 założył z synem Bartkiem studio grafiki komputerowej. Dzisiaj ma za sobą wiele wydawnictw i projektów zrealizowanych w różnych dziedzinach. W 1988 roku otrzymał główną nagrodę w „Olsztyńskim Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta” za zestaw prac malarskich, w 2012 roku został został laureatem Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego.

Marek Barański urodził się w 1951 roku w Olsztynie – poeta, dziennikarz. Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1975). Ponad trzydzieści lat pracował jako dziennikarz i redaktor w „Gazecie Olsztyńskiej”. Debiutował opowiadaniem w tygodniku „Na przełaj” (1968). Autor sześciu książek poetyckich. Laureat nagrody prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych (2013) i nagrody marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w dziedzinie kultury (2021).

 

Wstęp na wydarzenie: 1 zł