PEJZAŻ MALARZY POLSKICH W ZBIORACH LWOWSKIEJ GALERII SZTUKI
Pejzaż Malarzy Polskich w Zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki
Wernisaż: 6 stycznia (czwartek), godz. 17:00
6 stycznia - 30 stycznia, sala główna
Wystawa została sprowadzona do Polski i eksponowana przez Państwową Galerie Sztuki w Sopocie.
Kurator: Igor Chomyn.
Dzieła sztuki z Lwowskiej Galerii jeszcze do niedawna były w Polsce nieznane, prawie nie eksponowane, mimo że w bogatych zbiorach galerii znajduje się ponad 2000 dzieł malarstwa polskiego. Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie już dwukrotnie prezentowała zbiory ze Lwowa - najpierw duży zbiór obrazów Jacka Malczewskiego, następnie wielką wystawę: "Arcydzieła Malarstwa Polskiego", którą obejrzało ponad 22 tysiące zwiedzających.
W styczniu 2005 roku zapraszamy na kolejną prezentację malarstwa polskiego ze zbiorów lwowskiej galerii. Tym razem proponujemy wystawę poświęconą malarstwu pejzażowemu. 60 obrazów pięćdziesięciu artystów tworzy interesujący przekrój przez historię malarstwa pejzażowego, począwszy od końca XVIII do połowy XX wieku. Znakomicie pokazane zostały zmiany w sposobie widzenia i malowania pejzażu. Najstarszy obraz na wystawie to "Widok Drezna" Bernardo Belotto Canaletto z połowy XVIII wieku, najmłodsze płótno to "Montmartre" Henryka Krzyżanowskiego z 1938 roku.
Duży wybór autorów umożliwił prezentację malarstwa pejzażowego, od widoków pól, stepów, morza, przez liczne krajobrazy górskie, po pejzaże architektoniczne, widoki miast, do intymnych pejzaży uliczek, zaułków, ogrodów. Artyści tworzący w XIX i początkach XX wieku, odbywali podróże artystyczne, dlatego nie tylko pejzaż Polski i Kresów Polskich widnieje na obrazach, ale także wizerunki miast włoskich, Paryża, prowincji francuskiej, i in.
Na wystawie zobaczymy obrazy tak wielkich artystów jak: Jan Cybis, Erno Erb, Julian Fałat, Henryk Gotlieb, Władysław Lam, Ferdynand Ruszczyc, Henryk Siemiradzki, Władysław Ślewiński, Zygmunt Waliszewski.
W ekspozycji znajdą się, m.in. dzieła przechowywane na co dzień w magazynach, wśród nich takie, które ujrzały światło dzienne po raz pierwszy od czasów II wojny światowej. Ciekawostką wystawy jest obraz "Widok Bebeku pod Konstantynopolem" Jana Matejki, prawdopodobnie jedyny pejzaż jaki namalował Matejko.
BACHANTKI
Bachantki - Malarstwo, rysunek
Wernisaż: 6 stycznia (czwartek), godz. 17:00
6 stycznia - 30 stycznia, sala kameralna
Odczytany dzisiaj tekst dramatu Eurypidesa brzmi zaskakująco współcześnie. Temat "Bachantek" podjęło kilkunastu artystów. Ich obrazy i rysunki to współczesne interpretacje antycznego dramatu. Okazuje się, że mit może być źródłem inspiracji, a klasyczna sztuka ważnym punktem odniesienia dla dzisiejszych twórców.
Joanna Stasiak, pomysłodawczyni i autorka koncepcji wystawy jest malarką, adiunktem w Katedrze Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W jej domu w Trękusie pod Olsztynem w maju 2003 roku odbyło się tygodniowe spotkanie zaproszonych artystów. Oprócz malarzy wziął w nim również udział zespół Teatru Wiejskiego Węgajty z reżyserem Wacławem Sobaszkiem, który przygotował specjalny warsztat poświęcony "Bachantkom". Swoje interpretacje tańca dionizyjskiego pokazała Maria Jenny Burniewicz.
Ten plener był początkiem ponad rocznej pracy artystów, której plonem jest obecna wystawa.
UCZESTNICY WYSTAWY:
STANISŁAW BAJ - profesor ASP w Warszawie
GRZEGORZ BEDNARSKI - profesor ASP w Krakowie
WIESŁAW BIEŃKUŃSKI - profesor Katedry Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie
PIOTR BUKOWSKI - absolwent Wydziatu Malarstwa ASP w Warszawie
EWA BYSZKO - doktorantka Katedry Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie
ANNA CZARNOTA - absolwentka Wydziatu Grafiki ASP w Warszawie
MARIA KIESNER - absolwentka Wydziatu Malarstwa ASP w Warszawie
STEFAN PAROCH - absolwent Wydziatu Malarstwa ASP w Warszawie
ALEKSANDRA SIMIŃSKA - profesor Katedry Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie
JOANNA STASIAK - adiunkt Katedry Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie
ALEKSANDRA WALISZEWSKA - absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie
GRZEGORZ WNĘK - adiunkt ASP w Krakowie
RENATA ZIMNICKA - doktorantka Katedry Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie
ANDRZEJ ZWIERZCHOWSKI - profesor ASP w Warszawie