A

SCENY RODZAJOWE

 Cezary Poniatowski

Cezary Poniatowski – Sceny rodzajowe

wernisaż: 30 stycznia (czwartek), godz. 18:00

30 stycznia – 2 marca, sala kameralna

 

Cezary Poniatowski przez pisma branżowe i ekspertów sztuk wizualnych obwołany został nie tak dawno „odkryciem 2013 roku". Ten zyskujący na popularności młody artysta, na co dzień mieszka i pracuje w Warszawie i Berlinie, a pochodzi z Olsztyna. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Dyplom magisterski na Wydziale Grafiki pt. „Struktury brutalne" obronił w pracowni prof. Andrzeja Węcławskiego w 2012 roku. Od tamtej pory wystawia, uczestniczył w kilku znaczących projektach artystycznych w Polsce i za granicą.

W 2013 roku zdobył Grand Prix w XI Konkursie im. E. Gepperta we Wrocławiu, będącym obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce. O wyjątkowości tego konkursu decyduje nie tylko ekskluzywny charakter uczestnictwa, możliwy wyłącznie poprzez nominacje, ale też fakt, iż uczestnikami mogą być wyłącznie debiutanci do 3 lat po ukończeniu uczelni. Tym samym Konkurs Gepperta okazuje się bardzo często pierwszym potwierdzeniem wartości podejmowanych samodzielnie działań i momentem przełomowym, zachęcającym do dalszego rozwijania talentu. W tej edycji konkursu wzięło udział 25 twórców. Międzynarodowe jury uznało Poniatowskiego za najlepiej rokującego młodego malarza w Polsce.

Malarstwo Poniatowskiego wyróżnia stosowanie graficznych skrótów i redukcja środków wyrazu, oszczędna forma, proste znaki. Obrazy są zwykle monochromatyczne, najczęściej ograniczone do czerni i bieli, balansują na pograniczu sztuki przedstawiającej i nieprzedstawiającej, pozostawiając widza w stanie niepewności, co do ich znaczenia. Poniatowski stopniowo buduje własną stylistykę, nie oglądając się na obecne mody. Choć studiował grafikę, świadomie wybrał malarstwo, jako drogę artystycznego wyrazu i jest w tym konsekwentny.

Na olsztyńskiej wystawie prezentowane są najnowsze obrazy z cyklu „Sceny rodzajowe", powstałe na przełomie 2013 i 2014 roku, w technice akrylowej. Tytuł wystawy jest mocno ironiczny, zwyczajowo sceny rodzajowe, pojawiające się w malarstwie, grafice i rzeźbie to przedstawienia z życia codziennego, związanie z obyczajami, obrzędami, pracą, wypoczynkiem i zabawą. Czy tak będzie i w tym przypadku?

Wybrane wystawy:
2013
Atrofia - wystawa indywidualna w Galerii Praca, Warszawa
Wystawa Pracowni nr 6, Rondo Sztuki, Katowice
8 BGS, Galeria Arsenał, Poznań
Makers in Print, wystawa zbiorowa w Milwaukee Institute of Art and Design, Milwaukee, Stany Zjednoczone
Kolekcja Imprint, ALBA, Beirut, Liban
2012
Targi Młodej Sztuki w Galerii BWA, Olsztyn
Wystawa zbiorowa z Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom
Wystawa grupowa 17 Wschodni Salon Sztuki, Muzeum Lubelskie, Lublin
Wystawa zbiorowa BGS w Rondzie Sztuki, Katowice
Najlepsze dyplomy 2012, wystawa w Wielkiej Zbrojowni, Gdańsk
Untitled - wystawa indywidualna w Lutheraneum, Warszawa
Kissprint - wystawa grafiki w Soho Factory, Warszawa
2011
II Międzynarodowe Triennale IMPRINT, Warszawa
Open studios June - wystawa w GlogauAir, Berlin, Niemcy
Urlaub in Berlin - wystawa w Atelierhof Kreuzberg, Berlin, Niemcy
Open studios March - wystawa w GlogauAir, Berlin, Niemcy 

2010
Wystawa grafiki Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej Kraków 2009 w Dalarnas Museum, Falun, Szwecja
Wystawa grafiki w galerii Nordens Ljus, Sztokholm, Szwecja
Wystawa indywidualna - Druk, Wydział Grafiki warszawskiej ASP, Warszawa
2009
Wystawa pokonkursowa Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Bunkier Sztuki, Kraków
Wystawa pokonkursowa I Międzynarodowego Biennale Wschodni Salon Sztuki, Lublin
Wystawa pokonkursowa Biennale Grafiki Studenckiej w Galerii Arsenał, Poznań
 

Nagrody :
2013 - Grand Prix XI. konkursu im. E. Gepperta we Wrocławiu,
2011 - Nagroda regulaminowa na Biennale Grafiki Studenckiej, Poznań,
2009 - Wyróżnienie honorowe w konkursie Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Kraków,
2008 - Grand Prix w konkursie Grafika Warszawska


Montaż wystawy „Sceny rodzajowe" - świetny WIDEOKLIP w reżyserii Roberta Gasperowicza / Exploited Media

Wernisażowi towarzyszyło wydarzenie muzyczne - koncert zespołu Józef Ost. Jest to zimnofalowy zespół z Lidzbarka Warmińskiego. W BWA zagrał materiał specjalnie przygotowany na wystawę prac Cezarego Poniatowskiego.

 

„Pierwsza próba Józefa Osta miała miejsce 12 sierpnia 2011 w Bartoszycach. W czerwcu 2012 wyszła debiutancka EPka, promowana klipem Korki i Strefa. Pod koniec tegoż roku Józefowi udało się zagrać kilka koncertów, życzliwie przyjętych przez prasę i publiczność. Od początku 2013 trwały prace nad eksperymentalnym KNOTem, szczęśliwie ukończone w lipcu. Obecnie ogrywamy program live, a na występ w olsztyńskim BWA szykujemy materiał , w którym po raz pierwszy wykorzystamy generator MR-4. Inspiracją naszej muzyki jest Swans, Joy Division, Meshuggah, Coil, Variete, Siekiera, Celtic Frost."  jozefost.bandcamp.com