A

MARLIN MONROE

 Andrzej Stroka

Marylin Monroe - wystawa malarstwa i rysunku Andrzeja Stroki

Wernisaż: 26 marca (czwartek), godz. 17:00

26 marca - 03 maja, sala kameralna

 

Od śmierci Marilyn w roku 1962 jej mit jest ciągle żywy, a symboliczny sex appeal przywoływany przez Madonnę, Lindsay Lohan, Nicole Kidman aż po kiczowatą Paris Hilton. Największą furorę w obszarze sztuki zrobiły serigrafie Andy Warhola, które artysta wykonywał posługując się fotografiami innych autorów.

Tła tych obrazów były jaskrawe, podobnie jak usta, cienie na powiekach i inne szczegóły twarzy. Krytycy pisali o przedawkowanym technikolorze. Warhol pytany, czy namalowanie Monroe w takich ostrych kolorach ma znaczenie symboliczne odpowiadał: tak, to jest piękno, i ona jest piękna, a jeśli coś jest piękne, to w ładnych kolorach, i tyle.

Artysta pierwszy raz zafascynował się jej fenomenem w 1981 roku. Namalował wówczas cykl obrazów i pokazał w Galerii Art. Po ćwierćwieczu powraca do tego tematu. Podobnie jak przed laty maluje akrylem, buduje obrazy dużymi płaszczyznami koloru. Niby podobnie, a jednak w ostatnich obrazach artysta oddala się od ludycznego wizerunku Marilyn, pokazuje bardzo wyraźnie idola, ikonę, pokazuje nostalgicznie, przepuszcza jej wizerunek poprzez własny temperament i osobowość, które zmieniły się przez te dwadzieścia pięć lat.

Andrzej Matynia - fragment wstępu z katalogu

 


Andrzej Stroka uprawia malarstwo, rysunek, grafikę użytkową, projektuje i aranżuje wystawy. Jest współwłaścicielem Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie. Autor ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce, Niemczech, Danii, Francji, Włoszech, USA, Szwajcarii, Meksyku, Kanadzie, Anglii, Kuwejcie. Od 1979 roku zorganizował i zaaranżował kilkadziesiąt wystaw sztuki polskiej w kraju i za granicą, współpracując z wieloma znaczącymi galeriami w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz galeriami w Niemczech, Szwajcarii, USA, Rosji.

Opracowywał m.in. aranżację wystaw twórczości Józefa Wilkonia w Galerii Narodowej Zachęta, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Stasysa Eidrigeviciusa, Jana Tarasina, Edwarda Dwurnika, Franciszka Starowieyskiego i wiele innych. Stale współpracuje z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie, zaprojektował tu aranżację m.in. słynnej wystawy Atlantyda Północy. Dawne Prusy wschodnie w fotografii, Arcydzieła malarstwa polskiego ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki, Ecole de Paris - kolekcja Wojciecha Fibaka, czy monograficzne wystawy twórczości Jana Cybisa, Jerzego Dudy Gracza, Tadeusza Dominika.