A

FINISAŻ WYSTAWY Gunduli Friese "Esej o czasie"

Spotkanie wokół twórczości Gunduli Friese poprowadzi kuratorka – Mariola Balińśka

kiedy: 22 kwietnia (sobota), godz. 17:00
gdzie: BWA Olsztyn, al. Marsz. J. Piłsudskiego 38

______

Dobiega końca otwarta 3 marca wystawa fotografii Gunduli Friese, zatytułowana „Esej o czasie”. Finisaż odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia 2023 roku o godz. 17.00. 

Spotkanie na zakończenie wystawy będzie prezentacją różnorodnych obszarów aktywności artystycznej Gunduli Friese. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz fotografii z uwzględnieniem prac  powstałych z lat. 80. XX w. przed upadkiem muru berlińskiego. Będzie to pierwsza próba porównania  fotografii Gunduli Friese z przełomu lat 80. i 90. XX w. z pracami  innych niemieckich  fotografek m.in. Barbary Klemm, Sibylle Bergmann, działających w tym samym czasie.

 

ARTYSTKA
Gundula Friese
 ur. 1959 r. w Magdeburgu w Niemczech. Studiowała fotografię na Akademii Sztuk Wizualnych w Lipsku oraz Dźwięk i Projektowanie Wideo Akademii Mediów Cyfrowych w Berlinie. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła w połowie lat 90., zdobywając w 1998 r. pierwsze miejsce w European Award for Female Photography 97/98 oraz nagrodę Award Agfa best Portfolio w Madrycie w Hiszpanii. W 1998 r. została zaproszona do zbiorowej wystawy Imago 98’ organizowanej przez Ediciones Universidad w Salamanca w Hiszpanii, gdzie jej fotografie prezentowane były wśród fotografii Sally Mann czy Shirin Neshat. Jest autorką licznych cyklów fotograficznych m.in.: Deep Blue, serii polaroidów The SecretThe Last Lime, September, Bit of Mater czy Waschaus. Brała udział w grupowych i indywidualnych wystawach w Niemczech, Włoszech, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Artystka mieszka i pracuje w Berlinie, jej fotografie prezentowane są przez galerię CLAIRBYKAHN w Zurychu w Szwajcarii. http://www.gundulafriese.com

 

KURATORKA
Mariola Balińska
 absolwentka studiów magisterskich z historii sztuki na wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego (2003) oraz studiów magisterskich z biologii na wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego (2000). Jest autorka tekstów o sztuce oraz kuratorką ponad 20 wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in.: w Kolonii Artystów w Galerii Mm, Kentler Gallery w Nowym Jorku, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Zbrojowni Sztuki w Gdańsku, Bibliotece Polskiej w Paryżu, Składnicy Sztuk oraz BWA w Olsztynie, gdzie m.in. zrealizowała wystawę Jacqueline Livingston. W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70 XX w. oraz wystawę Hildegard Skowasch Ogród Marty. Od 2009 roku pracuje w Muzeum Narodowym w Gdańsku, od 2021 roku jest kuratorką w NOMUS Nowym Muzeum Sztuki w Gdańsku, Dziale Muzeum Narodowego.