A

PORTRET RODZINNY

Ewa Wieliczko „Portret rodzinny"

13 - 27 marca 2013, hol BWA 

 

Współorganizator:    

Honorowy Patronat Prezydenta Olsztyna  

Sponsor Główny:

Sponsor Galerii:

Sponsorzy:              

 

Stowarzyszenie Strzał w 10 corocznie organizuje obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. W tym roku obchody uświetniła wystawa fotograficzna „Portret rodzinny" autorstwa Ewy Wieliczko. Misją tej wystawy jest oswajanie społeczeństwa z osobami niepełnosprawnymi i pokazywanie ich w codziennym życiu. Podczas wernisażu (13.03.) Joanna Fertacz odczytała wiersze osób z Zespołem Downa, Ania Broda przedstawiła autorski program muzyczny.

Ewa Wieliczko od wielu lat prowadzi pracownię fotografii w Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Efektem jej pracy pedagogicznej są osiągnięcia i sukcesy licznego grona wychowanków, którzy zostali laureatami wielu prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych.„Portret rodzinny" to jej trzecia wystawa indywidualna. Dwie poprzednie to „Zamrożony Bałtyk" i „Czarno – białe". Jej zdjęcia, w tym zdjęcia portretowe olsztyńskich artystów, były publikowane w wielu wydawnictwach książkowych.

Stowarzyszenie Strzał w 10 zostało założone w lutym 2006 roku. Zrzesza dzieci, młodzież, osoby dorosłe z Zespołem Downa oraz ich rodziców i prawnych opiekunów. Terenem działania Stowarzyszenia jest Miasto Olsztyn, powiat olsztyński, kętrzyński, iławski, ostródzki i elbląski. W ramach niesionej przez Stowarzyszenie pomocy, osoby z Zespołem Downa mogą korzystać z różnorodnych zajęć rehabilitacyjnych – integracji sensorycznej, zajęć logopedycznych, dogoterapii, hipoterapii, gimnastyki ogólnorozwojowej, zajęć tanecznych oraz zajęć pływackich.

Zespół Downa to przede wszystkim wada genetyczna, zespół wad wrodzonych spowodowanych obecnością dodatkowego chromosomu 21 w każdej komórce organizmu. Zespół Downa występuje wśród ludzi wszystkich ras, klas społecznych, niezależnie od poziomu rozwoju ekonomicznego i we wszystkich krajach. W roku 2005, z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, 21 marca został ustanowiony Światowym Dniem Zespołu Downa. Od 2012 roku obchody odbywają się pod patronatem Organizacji narodów Zjednoczonych. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej Zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

Zarząd Stowarzyszenia zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego dla Podopiecznych naszego Stowarzyszenie, gdyż dla dzieci z Zespołem Downa liczy się każdy gest.