A

ŚMIETNISKO - SEANS FILMOWY W AWANGARDZIE

BWA Galeria Sztuki i KINO AWANGARDA zapraszają na pokaz filmu:

ŚMIETNISKO
reż. Lucy Walker, dokument, produkcja Brazylia/Wielka Brytania, 90 min.
Muzyka: MOBY

KINO AWANGARDA - 10 lutego 2011 (czwartek), godz. 18.00
bilety w promocyjnej cenie 8 zł

Dokument „Śmietnisko" jest zapisem podróży słynnego artysty Vika Muniza, który opuszcza swój dom na Brooklynie, aby wyruszyć do ojczystej Brazylii na największe na świecie wysypisko śmieci, Jardim Gramacho. „Ogrody Gramacho" zbudowano w Rio de Janeiro, dokładnie naprzeciwko ikonicznej statuy Chrystusa Zbawiciela. Na miejscu artysta fotografuje „catadores" - grupę zbieraczy odpadków, którzy ubrani w odblaskowe kamizelki, skrupulatnie wyszukują materiały nadające się do recyclingu.

Catadores, tak samo jak hałdy śmieci, które nazywają domem, są spychani na margines społeczeństwa, czyni się ich niewidzialnymi dla przeciętnego Brazylijczyka. Pierwotnym założeniem Muniza było „odmalowanie" zdjęć catadores za pomocą śmieci. Jednak podczas współpracy z tymi inspirującymi postaciami, okazało się, że nie będzie to dokument o pasywnych ofiarach, lecz wzruszający dowód możliwości zmiany życia poprzez sztukę.

Lucy Walker (reżyserka filmów Devil's Playground oraz Ślepy los) z ogromnym wyczuciem towarzyszy całemu procesowi oraz sympatycznym bohaterom filmu. Niektórzy zbieracze pochodzą z rodzin pracujących na Jardim Gramacho od trzech pokoleń. Ciężka praca bywa jednak dla nich nie tylko źródłem utrzymania, ale i inspiracji – a znaleziona na hałdzie kolekcja książek przygodą intelektualną. Tę i inne indywidualne opowieści znajdziecie w niesamowitej podróży, jaką zapewnia film „Śmietnisko", ilustrowany muzyką Moby'ego.