A

MALARSTWO

 Leszek Sokoll

Leszek Sokoll - malarstwo

Wernisaż: 11 grudnia (czwartek), godz. 17:00

11 grudnia 2008 - 25 stycznia 2009, sala kameralna

 

Urodzony w 1952 roku, studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom z malarstwa w 1977 roku, w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Zajmuje się malarstwem, instalacją, aranżacją wystaw, projektowaniem graficznym i animacją działań artystycznych, jest kuratorem wystaw.

Doświadczenia zawodowe zdobywał pracując jako kierownik programowy Ostrołęckiego Ośrodka Kultury, pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, redaktor graficzny Tygodnika Ostrołęckiego, kustosz w Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków, niezależny projektant wnętrz i grafiki użytkowej, twórca Galerii Ostrołęka. Przez ostatnie dwadzieścia lat kierował działalnością Galerii Ostrołęka i współpracował z innymi galeriami i instytucjami kultury w kraju. Od niedawna mieszka w Silicach pod Olsztynem.

Prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach w kraju i zagranicą.

"Twórczość Leszka Sokolla, w swoim bogactwie jest trudna do zakwalifikowania i jednoznacznej oceny. Pozwala jednak na dokonanie uogólnionego podsumowania i znalezienia w swej różnorodności wspólnego mianownika.Cechami tej sztuki są: przechodzenie od przedstawienia do symbolu, przechodzenie od figuracji do abstrakcji, duże gęstości elementów, częste multiplikowanie motywów, zderzanie geometrycznych wzorów z gestem właściwym malarstwu ekspresjonistycznemu. Ale, przede wszystkim, tą najważniejszą wspólną cechą jest łączenie przeciwieństw, wyrażające się w stosowaniu prostych antynomii, takich jak forma-treść, ład-chaos, abstrakcja-figuracja, geometria-ekspresja".

Wiesław Łuczaj, z katalogu wystawy