A

WYKŁAD: AMERYKA U STERU. NOWE KIERUNKI I TENDENCJE W SZTUCE AMERYKAŃSKIEJ II POŁOWY XX W.

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu popołudniowych wykładów o sztuce współczesnej, które odbędzie się 16 maja (czwartek) o godz. 17:30 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Spotkanie pt. Ameryka u steru. Nowe kierunki i tendencje w sztuce amerykańskiej II połowy XX wieku, które odbędzie się w czwartek, 16 maja o godz. 17:30 poprowadzi dr Ewa Gładkowska.


Drugi wykład z cyklu poświęconego sztuce amerykańskiej prezentuje nowe kierunki i tendencje ujawniające się w sztuce amerykańskiej od lat 50. XX wieku. Wielość i różnorodność zrodzonych w Stanach Zjednoczonych zjawisk i tendencji artystycznych takich, jak m.in. happening, pop art, hiperrealizm, minimal art, conceptual art, land art, body art, sztuka kinetyczna tworzy barwny świat sztuki, który docierał do Europy i inspirował europejskich artystów. Osiedlają się tu i dziś znani europejscy artyści, by wymienić Christo, Marinę Abramović, czy Krzysztofa Wodiczkę. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy od połowy XX wieku to Stany Zjednoczone stają się Mekką artystów, a wiodące amerykańskie muzea sztuki współczesnej Parnasem do zdobycia?

 

dr Ewa Gładkowska - historyk sztuki, adiunkt w Pracowni Przedmiotów Teoretyczno - Metodycznych Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktorat napisała pod kierunkiem prof. Tadeusza Chrzanowskiego. Członkini Grupy Roboczej Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki i Konserwatorów. Główne obszary badań: historia sztuki nowoczesnej, historia estetyki, socjologia sztuki oraz dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Autorka licznych publikacji w języku polskim, niemieckim i angielskim poświęconym sztuce najnowszej, socjologii sztuki oraz dziedzictwu Warmii i Mazur.