A

NOC MUZEÓW 2019

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza 18 maja na NOC MUZEÓW 2019, która rozpocznie się o godz. 18:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.


Tegorocznej Nocy Muzeów w Galerii Sztuki BWA przyświeca hasło O sztuce kobiet słów kilka. Bohaterkami sobotniej nocy zostały kobiety, a przede wszystkim sztuka jaką tworzą. Tego dnia zobaczycie fotografie Jacqueline Livingston, prace autorstwa trzech graficzek z kolekcji BWA (Agnieszki Jankiewicz, Marty Lech, Majli Zeneli) oraz film przedstawiający niezwykle barwną postać Mai Gordon.


PROGRAM NOCY MUZEÓW 2019
18 maja (sobota), godz. 18:00 – 24:00

 

WYSTAWY (18:00 – 24:00)
Jacqueline Livingston. W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX w. (sala kameralna)
Wystawa jest prezentacją fotografii nieżyjącej już amerykańskiej artystki Jacqueline Livingston, eksperymentującej z narracją biograficzną i socjologicznym komentarzem zmian społecznych lat 60. i 70. XX wieku.  Zestaw ponad 40 prac odnosi się do dwóch kluczowych dekad w sztuce amerykańskiej i takich zjawisk, jak wkraczająca na scenę artystyczną druga fala feminizmu, połączona z politycznymi postulatami równości płci, ze sprzeciwem wobec dyskryminacji oraz z ruchami pacyfistycznymi.  

Prace z kolekcji. Czerne na białym. (hol)
Ekspozycja prezentuje prace trzech graficzek: Agnieszki Jankiewicz, Marty Lech oraz Majli Zeneli, które znajdują się w kolekcji BWA. Wszystkie z pośród prezentowanych prac zostały wykoane w technice linorytu.


SPOTKANIA
19:00 Oprowadzanie po wystawie fotografii Jacqueline Livingston

Oprowadzanie prowadzi Monika Sadowska (specjalistka ds. wystaw w BWA)

20:00 Projekcja filmu o Mai Gordon / 
The Longings of Maya Gordon – Reżyserzy: Yair Lev, Etty Wieseltier; Produkcja: Etty Wieseltier; Israel, 2017
Maya Gordon to artystka wizualna o wyjątkowej historii osobistej, której prace stanowią odzwierciedlenie jej własnych doświadczeń. Z twórczością Mai Gordon mogliście się już zapoznać za sprawą wystawy "Byłam i jestem" prezentowanej w marcu w sali głównej BWA. Wszystkich tych, którzy już znają postać artystki oraz tych, którzy chcieliby się z nią zapoznać zachęcamy to zobaczenie projekcji! 

WYSTAWA "BYŁAM I JESTEM"

21:00 Rozmowa z kolekcją w tle.
Jeśli chcecie dowiedzieć się trochę więcej o kolekcji BWA oraz pracach prezentowanych w holu BWA, to zapraszamy Was na spotkanie podczas, którego opowiemy wam o naszych zbiorach, jak również o eksponowanych dziełach, trzech wspaniałych graficzek. To wyjątkowa okazja by poznać, co skrywa galeria w swoich magazynach.

22:00 Projekcja filmu o Mai Gordon /
The Longings of Maya Gordon – Reżyserzy: Yair Lev, Etty Wieseltier; Produkcja: Etty Wieseltier; Israel, 2017

Tych, którzy nie będą mogli być razem z nami o 20:00, zapraszamy o 22:00. To ostatnia szansa, aby zobaczyć film opowiadający o niezwykle interesującej historii Mai Gordon.

WYSTAWA "BYŁAM I JESTEM"

Kiermasz wydawnictw BWA (18:00 – 24:00)
Kilkadziesiąt tytułów w bardzo atrakcyjnych cenach. Do kupienia
m.in. katalogi wystaw, albumy, plakaty.