A

WYKŁAD: DLACZEGO MONA LISA JEST NAJBARDZIEJ TAJEMNICZĄ KOBIETĄ ŚWIATA?

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu popołudniowych wykładów o sztuce współczesnej, które odbędzie się 28 listopada (czwartek) o godz. 17:30 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.


Podczas czwartkowego spotkania zastanowimy się Dlaczego Mona Lisa jest najbardziej tajemniczą kobietą świata?

Losy obrazów są przewrotne. Przypadek sprawia, że niektóre z nich stają się słynne, a inne równie znakomite trwają w zapomnieniu. Splot zdarzeń sprawił, że dzieło Leonardo da Vinci jest jednym z najbardziej intrygujących obrazów świata. Mona Liza Leonardo da Vinci ma  w sobie wciąż tajemnicę. Nikt do końca nie dał odpowiedzi na podstawowe pytanie - dlaczego się uśmiecha. Czy to jedyny walor tego obrazu, który sprawia, że jest to jeden z najbardziej znanych obrazów świata? Intrygujący uśmiech Giocondy to nie jedyna  tajemnica tego obrazu. Wykład odsłania kolejne tajemnice obrazu  i jego zmienną recepcję na przestrzeni wieków oraz współczesne zaistnienie w kulturze popularnej.

Wykład poprowadzi dr Ewa Gładkowska.

dr Ewa Gładkowska - historyk sztuki, adiunkt w Pracowni Przedmiotów Teoretyczno - Metodycznych Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktorat napisała pod kierunkiem prof. Tadeusza Chrzanowskiego. Członkini Grupy Roboczej Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki i Konserwatorów. Główne obszary badań: historia sztuki nowoczesnej, historia estetyki, socjologia sztuki oraz dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Autorka licznych publikacji w języku polskim, niemieckim i angielskim poświęconym sztuce najnowszej, socjologii sztuki oraz dziedzictwu Warmii i Mazur.