A

WYKŁAD: SZTUKA KOBIET. TAMARA ŁEMPICKA - NIEKONWENCJONALNE ŻYCIE KRÓLOWEJ ART DECO

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu "Środa dla seniora", które odbędzie się 18 grudnia (środa) o godz. 17:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.
 

"Środa dla seniora" to propozycja dedykowana dla osób starszych, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kultury i sztuki. Program spotkań obejmuje tematyczne prelekcje pogłębione dyskusją z uczestnikami.


Na środowym spotkaniu z cyklu "Środa dla seniora" będziemy kontynuować rozpoczęty wątek kobiet w sztuce, które przez wieki traktowane były bardziej jako przedmiot, a nie aktywny podmiot. Zwrócimy uwagę na zmianę pozycji kobiet w świecie sztuki, która wiązała się ściśle z postępującymi przemianami kulturowymi i społecznymi.

Bohaterką naszego spotkania będzie Tamara Łempicka, artystka która uosabiała ducha swoich czasów, okresu w którym to, co postępowe po raz pierwszy łączono z płcią piekną. Pierwsza dama światowego art deco, malarka, królowa salonów paryskich. Emancypantka, która wiodła barwne życie skandalistki. Jedna z nielicznych polskich artystek, której udziałem stał się międzynarodowy sukces. 

Tamara Łempicka - malarka polskiego pochodzenia, jedna z najważniejszych przedstawicielek estetyki art deco. Urodziła się prawdopodobnie w Moskwie w 1898 roku. Zmarła w 1980 roku w Meksyku. 


Wykład poprowadzi Monika Sadowska (specjalistka ds. wystaw i promocji w BWA).