A

WYKŁAD: CUDOWNOŚĆ, GROZA, ZASKOCZENIE - MOC WYOBRAŹNI SURREALIZMU

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu popołudniowych wykładów o sztuce współczesnej, które odbędzie się 23 stycznia (czwartek) o godz. 17:30 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.


Wracam z wykładami o sztuce wspólczesnej w Nowym Roku! Temat styczniowego spotkania dotyczyć będzie: "Cudowność, groz
a, zaskoczenie - moc wyobraźni surrealizmu".

Surrealizm – czy to tylko kierunek wpisujący się w czas  Pierwszej Awangardy, czy może  pewien stan umysłu i poziomu wyobraźni ujawniający się niezależnie od dominujących prądów?

„Władcy wyobraźni” skupieni wokół Andre Bretona mieli swoich poprzedników, ale także wciąż  mają swoich kontynuatorów. Dzisiejsza perspektywa odkrywa nam nowe oblicze surrealizmu jako ruchu bardziej złożonego, podejmującego już na początku XX wieku problemy, które dziś są obszarem zainteresowania twórców wszelkich dziedzin sztuki. Wykład, oprócz przedstawienia historii surrealizmu,  skupia się na pytaniu czy mity awangardowego surrealizmu są nadal drogowskazem dla dzisiejszego artysty i jego odbiorcy.

 

Wykład poprowadzi dr Ewa Gładkowska.

dr Ewa Gładkowska - historyk sztuki, adiunkt w Pracowni Przedmiotów Teoretyczno - Metodycznych Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktorat napisała pod kierunkiem prof. Tadeusza Chrzanowskiego. Członkini Grupy Roboczej Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki i Konserwatorów. Główne obszary badań: historia sztuki nowoczesnej, historia estetyki, socjologia sztuki oraz dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Autorka licznych publikacji w języku polskim, niemieckim i angielskim poświęconym sztuce najnowszej, socjologii sztuki oraz dziedzictwu Warmii i Mazur.