A

MALI ODKRYWCY SZTUKI

Dzieci uwielbiają odkrywać świat, także ten kreowany przez artystów, dlatego warto im go przybliżyć.

Zapewne zastanawiacie się jak rozmawiać z dziećmi o sztuce? Jak pomóc im zrozumieć jej istotę, wytłumaczyć, co odróżnia dzieło od zwykłej rzeczy. I czy da się w prosty sposób wyposażyć najmłodszych w narzędzia niezbędne do oczytania sztuki współczesnej, często odbieranej nawet przez nas dorosłych jako coś niedostępnego.

Mamy nadzieję, że razem z nami Wasze pociechy staną się najlepszymi detektywami i tropicielami sztuki. Wspólnie postaramy się wejść do tego świata pełnego tajemnic, znaleźć odpowiedź na wiele nurtujących pytań oraz oswoić najmłodszych z takim miejscem jak galeria.

Każde zajęcie to podróż w głąb nowych zagadnień, z którymi postaramy się zmierzyć, aby poznać inspirująca moc sztuki!

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

W galerii, czyli gdzie? - LUTY
Galeria, to wyjątkowe miejsce wypełnione dziełami sztuki.
W trakcie zajęć dowiemy się, dlaczego ten dom dla sztuki jest taki ważny, poznamy jego zakamarki oraz wspólnie zastanowimy się czym jest „muzealna etykieta”.

Obraz, a co to takiego? - MARZEC
Kto maluje obrazy? Jak powstają? Jakich używa się do tego narzędzi? Czy pędzel i płótno to jedyne akcesorium malarza? Na te i wiele innych pytań postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedź.

Przed Wami Pani Rzeźba - KWIECIEŃ
Co to jest rzeźba? Czy można ją wykonać z czegoś innego niż kamień lub glina? Czy rzeźba zawsze jest nieruchoma? Podczas spotkania wcielimy się w rolę rzeźbiarzy, odkryjemy moc różnorodnych materiałów rzeźbiarskich oraz poznamy najciekawsze rzeźby i dowiemy się co mogą przedstawiać.

Dziwne TWORY-POTWORY, które znajdziecie w galerii - MAJ
W galerii często mieszkają TWORY-POTWORY? Ale kim one są? Wierze z drutów, taśmy na ścianach, czy rekin w akwarium już nie będą Wam straszne. Poznamy wiele nowych słów jak instalacja, asamblaż, fotomontaż, czy performans. Od teraz będziecie gotowi, aby mierzyć się z pracami współczesnych artystów.

Artysta, kto to taki? - CZERWIEC
Kto to artysta? Co trzeba zrobić, aby nim zostać? Czym sie zajmuje i jak pracuje? Wspólnie zastanowimy się jak wygląda dzień pracy artysty. Wstąpimy do pracowni mistrzów oraz zgłębimy tajniki ich warsztatu.

Budujemy wystawę - LIPIEC
Galeryjne przestrzenie zdobią dzieła sztuki, ale jak one się tam znalazły? Tym razem zajrzymy za kulisy pracy z ekspozycją, odkryjemy tajemnice jakie skrywa skarbnica dzieł, zwana magazynem, dowiemy się czym zajmuje się kurator, a czym osoba techniczna oraz zastanowimy się jak powinna wyglądać ciekawa wystawa, by wizyta w galerii była przygodą pełną wrażeń.

 

SZCZEGÓŁY ZAJĘĆ

  • KIEDY: sobota, godz. 11:30 
  • CZAS: 45-60 min.
  • WIEK: 4-7 lat
    *Jednak jeśli macie dzieci nieco młodsze bądź starsze, nie krępujcie się do nas napisać z zapytaniem uczestnictwa w spotkaniu dla malych miłośników sztuki!
  • ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: maksymalnie 10 dzieci
  • CENA: Bilet rodzinny 10 zł (dziecko + opiekun), uczestnictwo kolejnego dziecka 7 zł
  • KONTAKT: m.sadowska@bwa.olsztyn.pl

 

Zajęcia prowadzi Monika Sadowska (specjalistka ds. wystaw i promocji BWA w Olsztynie).