A

WSZYSTKO JEST RZEŹBĄ

 Karol Szostak

Wernisaż: 2 lipca (czwartek)

2 lipca - 9 sierpnia 2020 | sala główna

Kurator: Jarosław Pajek

Współpraca:  

 

Wystawa wpisuje się w cykl, który został przygotowany w związku z trzydziestoleciem pracy twórczej. W tym dość długim czasie, z perspektywy jednego życia, miały okazję objawić się różne okresy i fascynacje (...).

Napisałem kiedyś, że powstające rzeźby są jak rzucone boje, unoszące się w bezmiarze oceanu czasu. Teraz odwracając się wstecz, niektóre z nich wyławiam z przeszłości i pokazuję jak dokumenty zdarzeń, które miały kiedyś miejsce. Co ciekawe każda aranżacja sprawia, że pojawiają się w nowym kontekście a specyfika przestrzeni galeryjnych wymusza, że za każdym razem jest ich inny zestaw. Mogło się zdarzyć, że prace nie powstałyby w ogóle albo los mógł sprawić, że dotyczyłyby zupełnie innych kwestii i przybrały zupełnie inną formę. Stało się jednak tak, że można je teraz obejrzeć i nie będą inne. Trzydzieści lat temu rozglądałem się z ciekawością czy jest jakiś nurt filozoficzny, który by wyjaśniał współczesny stan wyobrażeń o istocie świata. Ustawienie człowieka w centrum świata wydawało mi się bardziej niż oczywiste, stąd często pojawia się akt i studium jego wnętrza, aż po formę skrzyni, którą jest nasze ciało w podróży ziemskiej. Z dzisiejszej perspektywy widzę, że mocno zaznaczyła się dziedzina, którą nazwałbym fizozofią, i która wypełnia zapotrzebowanie na rozumienie świata z pomocą narzędzi naukowych i szalonej wyobraźni wyposażonej w zdumiewające przekonanie o słuszności tych metod, języka, pojęć, teorii, narzędzi... / Karol Szostak

 

KAROL SZOSTAK - rzeźbiarz, malarz, rysownik. W 1983 roku ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w 1988 r. W 2008 r. uzyskuje tytuł doktora w ASP w Warszawie. Od 2009 r. wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W roku 2014 uzyskuje tytuł doktora habilitowanego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, od 2014. profesor nadzwyczajny PWSZ. Prezentował prace w Polsce, Niderlandach, Francji, Niemczech, Finlandii, Czechach, Słowacji, USA i Luksemburgu.

 

*UWAGA!
W związku z panująca sytuacją otwarcie wystawy, które odbędzie się 2 lipca (czwartek), dostępne będzie dla naszych gości w wersji online. Galeria będzie czynna dla zwiedzających od 3 lipca w godz. 12:00-18:00.