A

CIAŁO W DRODZE | Rozmawiają Anna Baumgart, Zofia Krawiec, Dorota Sepczyńska i Bogna Stefańska (online)

CIAŁO W DRODZE

Jak współcześnie zmienia się nasze nastawianie do podróży? Często interpretowana jako metafora życia, kiedyś wpisywała się w romantyczny etos odważnego zdobywcy świata. Przez wieki podróż traktowana była jako obszar zarezerwowany w ogromnej większości dla mężczyzn. To oni ucieleśniali przygodę i ryzyko, kobiety z kolei kojarzone były z ogniskiem domowym. Gloria Steinem w książce „Moje życie w drodze” pisała o tym jak ważnym doświadczeniem dla kobiet jest samotne przemieszczanie się. Poznawanie świata, ale też własnych zasobów i kompetencji oraz budowanie na tym doświadczeniu własnej tożsamości i własnego poczucia niezależności.

Z kolei w ostatnich czasach, w ramach dyskusji o katastrofie klimatycznej, coraz częściej zaleca się rezygnowanie z podróży samolotowych i rzadsze przemieszczanie się samochodem. Podróż staje się jeszcze innym tematem w świetle wydarzeń z ostatniego roku, kiedy to ze względu na pandemię wiele krajów wstrzymało połączenia lotnicze
i zamknęło granice lądowe oraz nakazało izolację we własnych domach. A o przemieszczaniu zaczęto mówić w kontekście niebezpieczeństwa, jeden przejazd tramwajem mógł doprowadzić do zakażenia wirusem kilkudziesięciu osób.

Zapraszamy na projekcję filmu Anny Baumgart „Dziennik podróży”, który powstał z inspiracji postacią Mieczysławy Nogajewskiej, która przed II Wojną Światową samodzielnie prowadziła najbardziej znany zakład fotograficzny w Gdyni „Foto-Elite”. Wybuch wojny spowodował, że Nogajewska straciła cały swój dobytek. Wówczas rozpoczęła się też jej wieloletniej tułaczka po Polsce, w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia, w którym mogłaby znów założyć swoją pracownię fotograficzną. Zapraszamy również na dyskusję wokół filmu Anny Baumgart, w której udział weźmie artystka i reżyserka „Dziennika podróży”, a także filozofka Dorota Sepczyńska, historyczka sztuki Bogna Stefańska i kuratorka Zofia Krawiec.

_____________________

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

▪️ 12:00 – PREMIERA FILMU ANNY BAUMGART NA FACEBOOKU BWA OLSZTYN (materiał będzie dostępny przez 24h)

▪️ 19:30 – DYSKUSJA WOKÓŁ FILMU ANNY BAUMGART. W ROZMOWIE WEZMĄ UDZIAŁ: ANNA BAUMGART, ZOFIA KRAWIEC, DOROTA SEPCZYŃSKA, BOGNA STEFAŃSKA (spotkanie online – Facebook BWA Olsztyn)

▪️ W TYM DNIU INSTAGRAM BWA OLSZTYN PRZEJMUJE ZOFIA KRAWIEC, KTÓRA NIE TYLKO WPROWADZI WAS DO WIECZORNEJ DEBATY, ALE I ODSŁONI POSTAĆ ANNY BAUMGART.

_____________________

Anna Baumgart - artystka postkonceptualna, reżyserka i scenografka. Doktora sztuki. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace filmowe, performatywne i rzeźbiarskie były prezentowane na wielu wystawach, m.in. w Brooklyn Museum of Art, Jewish Museum w Nowym Jorku, Neuer Berliner Kunstverein w Berlinie, KW Institute for Contemporary Art w Berlinie, Museum on the Seam w Jerozolimie, Casino Luxembourg w Luksemburgu, CCA w Moskwie, Rydze, Tallinie, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Polin w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz na festiwalach sztuki wideo i dokumentu, m.in. Videobrasil w São Paulo, Videonale w Bonn, Monstrainvideo w Milano, European Media Art Festival Osnabrück, Nowe Horyzonty, Watch Docs. Projekt „Zdobywcy Słońca” (2012) został zaproszony na Manifesta 10, ale z powodu inwazji Putina na Ukrainę artystka w ramach protestu odrzuciła zaproszenie. Film „Świeże wiśnie” (2010) otrzymał nagrodę publiczności dla najlepszego filmu wideo na festiwalu Loop w Barcelonie. Jej prace znajdują się w licznych polskich i międzynarodowych kolekcjach, m.in. Hauser & Wirth, FRAC Poitou-Charentes, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Górnośląskie Muzeum w Bytomiu, Parlament Europejski w Strasburgu, Muzeum Narodowe w Warszawie, NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku, Galeria Arsenał w Białymstoku. W latach 2000–2006 prowadziła kawiarnię Baumgart w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, która była projektem artystyczno-aktywistycznym i miejscem kultowym na ówczesnej mapie Warszawy.

Zofia Krawiec - pisarka, artystka, kuratorka i dziennikarka kulturalna. Autorka książki „Miłosny Performans” wyd. Lampa i Iska Boża (2016 r.). Autorka instagramowego projektu feministycznego pt. Nuerotic girl. Reżyserka, scenarzystka i odtwórczyni jednej z głównych ról serialu artystycznego „Łatwo płonę” zrealizowanego we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Dorota Sepczyńska - doktor hab., filozof, pedagog, popularyzator nauki i animator kultury. Zajmuje się filozofią współczesną i społeczną, szczególnie najnowszą filozofią polityki. Związana z instytutem filozofii UWM w Olsztynie, gdzie prowadzi zajęcia, dodatkowo wykłada w Instytucie Sztuk Pięknych i Policealnym Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Bogna Stefańska - historyczka sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracuje w Dziale Badań Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W swojej pracy badawczej zajmuje się sztuką wobec kryzysu klimatycznego i ekofeminizmem. Współtwórczyni festiwalu filmów dokumentalnych kobiet HER Docs Film Festival.

_____________________

KIEDY:
7 marca 2021

KTO:
ANNA BUMGART, ZOFIA KRAWIEC, DOROTA SEPCZYŃSKA, BOGNA STEFAŃSKA

GDZIE:
Online | Facebook BWA Olsztyn | Instagram BWA Olsztyn