A

ŚWIĘTA WARMIA. Impresje

 Anastazja Fietisowa

otwarcie: 29 września (piątek), godz. 18:00 
29 września – 22 października 2023 | sala kamerlna

 

    

 

KURATORKA: Krystyna Szter

 

PARTNER:     

 

Wystawa Święta Warmia. Impresje jest podsumowaniem ponad 20-letniej twórczej działalności oraz współpracy z Olsztynem i Starostwem Powiatowym w Olsztynie malarki z Brześcia Anastazji Fietisowej.

Na wystawie zostaną pokazane przedmioty promujące szlak Świętej Warmii, w których były wykorzystane obrazy Anastazji oraz panoramy Olsztyna, gminy Gietrzwałd, Lidzbarka Warmińskiego i całej Warmii - historyczne portrety i pejzaże wykonane techniką olejną i pastelami.
 

Anastazja Fietisowa urodziła się w Brześciu na Białorusi w rodzinie Iwana Fietisowa (malarza portrecisty). Po szkole średniej uczyła się w Wyższej Szkole Muzycznej w Mińsku na kierunku dyrygentura. W 1982 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku, gdzie zdobyła zawód projektantka wnętrz. W 1993 r. studiowała sztuki wizualne w eksperymentalnej uczelni plastycznej w Moskwie pod kierunkiem prof. Eugeniusza Rosenbluma. Przez osiem lat pracowała w Brześciu jako projektant wnętrz. Mieszka i tworzy w Polsce. Od 1996 r. zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym i eksperymentalnym (malowanie emaliami na miedzi). Tematem jej prac są przede wszystkim pejzaże miejskie, w tym panoramy miast.