A

Czy to jest jeszcze grafika? Od tradycji do eksperymentu w drzeworycie i innych technikach druku wypukłego.

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z Sebastianem Dudzikiem, które odbędzie się 18 listopada (sobota) o godz. 17:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Wydarzenie towarzyszy wystawie pokonkursowej XIII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego.

Wstęp: 1 zł

Technika wypukłodruku jest jednym z najstarszych i zarazem najmniej skomplikowanym, wręcz naturalnym sposobem powielania obrazu. Wystarczy wykorzystać zróżnicowanie wysokości powierzchni klocka czy płyty, by nawet prostą metodą stemplowania przenieść farbę z matrycy na inne podłoże. Ta technologiczna prostota jest oczywiście pozorna, bowiem od początków stosowania technik wypukłodruku w artystycznej kreacji twórcy nieustanie starają się ją modyfikować, wprowadzają przeróżne, nieszablonowe rozwiązania. Eksperymentują zarówno z przygotowaniem matrycy, jak i sposobami jej odbijania. Często trudno wyznaczyć granicę między tradycją i nowatorstwem, a nawet między tym co jest jeszcze działaniem graficznym a co zdecydowanie poza nie wykracza. Niniejszy wykład będzie poświęcony właśnie takim  nieoczywistym graficznym  „zabawom” prowadzonym od stuleci w technikach druku wypukłego.

 

Sebastian Dudzik – historyk i krytyk sztuki. Adiunkt w Katedrze Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadzone przez niego badania obejmują zarówno mecenat artystyczny i kulturę przedmiotu czasów nowożytnych, jak i sztukę oraz krytykę artystyczną naszych czasów. Od wielu lat szczególnym obszarem jego zainteresowań jest teoria i praktyka grafiki artystycznej. Aktualnie zajmuje się także problemem uniwersum w sztuce polskich artystów urodzonych w dwudziestoleciu międzywojennym.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.