A

PRZEDZIWNY OGRÓD WILKONIA

PRZEDZIWNY OGRÓD WILKONIA - rzeźby, ilustracje

wernisaż: 9 maja (czwartek), godz. 18.00

9 maja – 27 czerwca 2013, sala główna


Kurator: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Andrzej Stroka

Współpraca:     

W maju sala główna BWA zamieniła się w wielki, tajemniczy ogród, wypełniony monumentalnymi rzeźbami z pełnego drewna, przedstawiającymi znane i wymyślone zwierzęta; wilki, lwy, słoń, konio-osły, dzikie koty, psy. W przestrzeni zawisły metalowe ptaki, nietoperze, ryby, owady. Ściany pokryły wielkoformatowe wydruki z ilustracji przedstawiające leśne ostępy, dżunglę, zaczarowany las. Wszystko autorstwa Józefa Wilkonia, znakomitego ilustratora, rzeźbiarza, znanego już kilku pokoleniom dzieci.

Józef Wilkoń – polski ilustrator, rzeźbiarz, scenograf. Urodził się w 1930 roku, w Bogucicach k. Wieliczki. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1955 r.), jednocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 r.). Od lat 60. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym koło Warszawy. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które od lat 80. uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści. Zyskał międzynarodową sławę, był wielokrotnie nagradzany w Polsce i poza jej granicami. Na jego dorobek wydawniczy składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Tworzy „przestrzenne ilustracje", czyli zwierzyńce z drewna i blachy. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych targach i festiwalach książki, laureat wielu nagród i wyróżnień. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010), laureat „Złotego Berła" Nagrody Fundacji Kultury Polskiej.

 

Wystawie towarzyszy specjalne wydawnictwo: artystyczna książka zilustrowana i opracowana graficznie przez Józefa Wilkonia, do tekstu starej piosenki mazurskiej pt. „Wesele ptasząt", który przygotował i opatrzył komentarzem prof. Zbigniew Chojnowski.