BAŚNIE ANDERSENA W ILUSTRACJI

Baśnie Andersena w ilustracji

Wernisaż: 9 czerwca (czwartek), godz. 17:00

9 czerwca – 24 lipca, hol BWA


Kuratorka: Grażyna Szpyra

Sponsor wernisażu:

Partner:

 

Baśnie duńskiego pisarza, Hansa Christiana Andersena, po raz pierwszy wydane w Kopenhadze w roku 1835, cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i dorosłych na całym świecie. Do dziś baśnie Andersena inspirują artystów i chętnie wydawane są przez wydawców, czego przykładem może być obecna wystawa. Zaprezentowane zostaną na niej ilustracje Krystyny Michałowskiej (do książki wydanej przez IW "Nasza Księgarnia" w 1995 r., nagrodzonej w konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku), Bogusława Orlińskiego (do książki wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie) oraz Aleksandry Kucharskiej-Cybuch (do książek wydanych przez Media Rodzina: „Córka Króla Moczarów”, 2009 r., „Calineczka i Brzydkie Kaczątko”, 2008 r.). Na wystawie znajdą się ilustracje zarówno do znanych utworów, jak i do tych mniej popularnych, które ze względu na wartości wychowawcze warte są przypomnienia.

Autorzy ilustracji to znani i lubiani artyści, laureaci wielu nagród, którzy z powodzeniem nawiązują do tradycji polskiej szkoły ilustracji. Reprezentują różne style i sposoby interpretacji, łączy ich wrażliwość oraz wysoki poziom artystyczny prezentowanych prac. „Moje baśnie przeznaczone są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Te ostatnie rozumieją zewnętrzny tok, a ludzie dorośli odczuwają ich najgłębsza treść” - tak pisał H. Ch. Andersen. Wystawa powinna zatem zainteresować wszystkich zwiedzających, niezależnie od wieku. / GS

Krystyna Michałowska - ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Była studentką prof. Jana Wodyńskiego (malarstwo), prof. Jerzego Tchórzewskiego (grafika, malarstwo i rysunek) oraz prof. Jana Marcina Szancera (ilustracja). Laureatka licznych nagród, w tym: II Nagrody na Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu, Nagrody Roku Polskiej Sekcji IBBY (dwukrotnie) oraz Nagrody Prezesa Rady Ministrów za Twórczość Artystyczną dla Dzieci i Młodzieży. Artystka brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych: w warszawskiej Kordegardzie i Łazienkach, w Służewskim Domu Kultury w Warszawie (dwukrotnie) oraz w Lublinie. Brała też udział w licznych wystawach zbiorowych w Chinach, Czechach, Danii, Egipcie, Hiszpanii, Izraelu i Japonii oraz w Niemczech, Rumunii, Wietnamie, Rosji, we Włoszech i na Kubie, jak również wielu miastach Polski.

Aleksandra Kucharska-Cybuch - absolwentka ASP w Krakowie, zajmuje się rysunkiem, ilustracją, grafiką i scenografią. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Indywidualnie prezentowała swój dorobek między innymi w Ambasadzie Polskiej w Hadze, Amsterdamie, Maastricht czy w Polskim Instytucie w Bratysławie. Kilka razy brała udział w Międzynarodowym Biennale Ilustracji w Bratysławie (BIB), ostatnio w jubileuszowej, 25 edycji w 2015 roku. Zilustrowała ok. 60 książek dla dzieci, zaprojektowała wiele okładek, m.in. do serii J.L. Borgesa i M. Bułhakowa. Współpracuje z wieloma polskimi wydawnictwami. Ostatnio dla Media Rodzina zilustrowała „Dziadka do orzechów i króla myszy”, „Tajemnicze dziecko” i „Złoty garnek” - E.T.A. Hoffmanna, a wcześniej zbiór baśni H. Ch. Andersena, pt. „Córka króla Moczarów”, „Calineczkę” i „Brzydkie kaczątko” czy „Opowieść wigilijną” Ch. Dickensa. Jest również autorką ilustracji do serii „Opowieści kredensowe” o rodzinie myszek w Agencji wydawniczej Ezop. Dla wydawnictwa Acapit press zilustrowała książki: „O czym pada Śnieg” i „Deszczową zagadkę inspektora Nielubca” Agnieszki Tyszki oraz „Królową ptaków” Zofii Beszczyńskiej.

Bogusław Orliński - studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1967 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Uprawia twórczość w dziedzinie ilustracji, grafiki wydawniczej i malarstwa. Jest autorem ilustracji i opracowań graficznych do ponad stu książek i wielu czasopism dla dzieci i młodzieży. W 1979 r. otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla Dzieci i Młodzieży, a w 1997 r. nagrodę Alcro Beckers Windsor&Newton w konkursie Współczesna Polska Sztuka Książki (Warszawa). Wielokrotnie wystawiał na Biennale Ilustracji w Bratysławie i Bolonii. Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej na świecie, m.in. w Hamburgu, Berlinie, Lipsku, Düsseldorfie, Londynie, Tokio, Pradze, Rio de Janeiro, Belgradzie, jak również w licznych wystawach w kraju. Jego prace można znaleźć w zbiorach BWA w Zamościu oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Maria Grażyna Szpyra - od ponad 30 lat współpracuje z najwybitniejszymi artystami, twórcami i kontynuatorami „polskiej szkoły ilustracji” w zakresie upowszechniania tej dziedziny sztuki. Autor i kurator wystaw ilustracji w kraju i za granicą. W latach 1987-1999 przygotowuje z sukcesami udział Polski w Międzynarodowym Biennale Ilustracji w Bratysławie. Inicjator i organizator ogólnopolskich plenerów i warsztatów ilustratorów. W latach 1978-2000 dyrektor BWA w Zamościu, gdzie zgromadziła jedną z największych, a być może największą, kolekcję oryginalnych ilustracji wypracowując czytelny wizerunek tej placówki jako specjalizującej się w upowszechnianiu polskiej ilustracji. Za całokształt działań w dziedzinie ilustracji otrzymała w 2006 r. Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2014 Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

LABORATORIUM ZABAWY

 Martyna Štěpán-Dworakowska

Martyna Štěpán-Dworakowska "Laboratorium Zabawy"

Wernisaż: 9 czerwca (czwartek), godz. 17:00

9 czerwca - 17 lipca, sala kameralna


Kuratorka: Olga Orzeł-Kopeć

Sponsor wernisażu:

Partner:

 

Laboratorium Zabawy jest miejscem przeznaczonym dla dzieci. To przestrzeń, w której dziecko może rozwijać swoją wyobraźnię, poczuć wyjątkową atmosferę, atmosferę bliską przeżywaniu sztuki, parateatralną przestrzeń, która pobudza do własnej kreacji. Laboratorium Zabawy jest zbiorem obiektów interaktywnych, których można dotknąć, usłyszeć, zobaczyć, wejść do ich środka, uruchomić za pomocą dotyku. Tu widz może stać się aktywnym twórcą ekspozycji, która prowokuje do eksperymentowania z materią i dostarcza wrażeń zmysłowych. Forma prezentowanych obiektów jest na tyle otwarta, że daje szansę porządkowania jej według własnej intuicji. To widzowie tworzą obrazy, te rysowane palcem w piasku, czy te najbardziej ulotne, malowane wodą, a nawet światłem. Są to obrazy „malowane“ dziecięcą wyobraźnią.

Martyna Štěpán-Dworakowska - absolwentka scenografii Akademii Teatralnej w Pradze, Katedry Teatru Lalkowego i Alternatywnego. Współpracuje z teatrami w Polsce i Czechach tworząc scenografie i kostiumy. Jej twórczość skierowana jest do najmłodszych odbiorców sztuki.