MIROSŁAW SMEREK I PRZYJACIELE

Mirosław Smerek i Przyjaciele

wernisaż: 19 marca (czwartek), godz. 18.00

19 marca – 3 maja 2015, sala główna

 

Sponsorzy:             

Kuratorzy: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Jakub Smerek

 

Przypomnienie twórczości jednego z ciekawszych twórców olsztyńskiego środowiska artystycznego w 80 rocznicę urodzin w kontekście twórczości, prac artystów – przyjaciół Olsztyna głównie lat 60., 70. i 80.

Mirosław Smerek (1935-1995) zamieszkał w Olsztynie w 1962 roku, zaraz po studiach na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Uprawiał malarstwo, rysunek, grafikę użytkową, był autorem oprawy plastycznej wielu wydarzeń w mieście i województwie. Prowadził działalność pedagogiczną i upowszechnieniową z dziedziny sztuki. Przede wszystkim malarz, bardzo dobry pejzażysta. Był współprojektantem i wykonawcą dekoracji na Centralne Dożynki w Olsztynie (1978) oraz wizytę Jana Pawła II (1991). Od 1963 roku był aktywnym członkiem Olsztyńskiego Okręgu ZPAP. Otrzymał Złotą Odznakę ZPAP, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1991 roku.

Na wystawie zostanie pokazana twórczość artysty, ale kuratorzy będą chcieli przybliżyć także tamte olsztyńskie lata, dlatego obok Smerka zostanie przedstawiona twórczość jego przyjaciół – artystów działających w tamtych czasach w Olsztynie. Będą to: Henryk Mączkowski, Jan Ilkiewicz, Andrzej Samulowski, Julian Dadlez, Hieronim Skurpski, Artur Nichthauser, Bogdan Stefanów, Tadeusz Wójcik, Mieczysław Romańczuk, Sylwin Mydlak, Eugeniusz Jankowski, Wiesław Wojczulanis, Janusz Wierzyński, Edward Jurjewicz, Wiesław Kaczmarek, Ryszard Wachowski, Marian Subbotko, Aleksander Kaźmierczak, Małgorzata Korolko, Tadeusz Brzeski, Michał Sawaniuk, Bolesław Marschall, Mirosława Smerek-Bielecka, Jerzy Bielecki.

 

THERE IS NO SUCH THING AS ART / NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK SZTUKA

 Tymek Borowski

Tymek Borowski - „There is no such thing as art" / „Nie ma czegoś takiego jak sztuka"

wernisaż 26 marca (czwartek), godz. 18.00

26 marca – 7 maja , sala kameralna

Kuratorka: Ewelina Bobińska

 

Tymek Borowski - „There is no such thing as art"

opening: 26.03. (Thursday), 6:00 PM

26.03. - 3.05.2015, main hall

 

Curator: Ewelina Bobińska

 

W swojej pracy Tymek Borowski skupia się na „teorii i praktyce rzeczywistości" - poszukiwaniu praktycznych zasad rządzących rzeczywistością. Zajmuje się też samą naturą sztuki: mówi nie tylko o tym, jak być artystą, czym jest sztuka, ale też jak się ją robi, jak wartościuje i jak samo dzieło funkcjonuje w świecie. Demaskuje reguły gry funkcjonujące w obiegu sztuki, przekłuwa nadęty balonik artystycznego światka. Posiłkuje się przy tym materiałami przypominającymi pomoce naukowe: prostymi diagramami, infografikami, planszami z czytelnymi hasłami. Potrafi zaskoczyć widza wykresami tworzonymi markerem na ścianie galerii, internetowymi memami czy krótkimi filmikami animowanymi. Wszystko po to, by „sztukę wytłumaczyć prościej, niż to możliwe, z dala od rozmytych, wewnętrznie sprzecznych definicji". Jego edukacyjne prace mają zabawną, sympatyczno-komiczną formę, ale przesłanie jest poważne, być może nawet kontrowersyjne dla ludzi mocno utożsamiających się z własnym obrazem siebie lub z wyrobioną opinią o sztuce i artystach.

Olsztyńską ekspozycję wzbogacił o najnowsze projekty, w tym komiks o użyteczności sztuki inspirowany książką Stephena Wrighta. Poza pracami krytycznymi zaprezentował też „przykłady pozytywne" - opatrzone komentarzem prace pokazujące, jak sztuka może funkcjonować w codziennym życiu, wywierając pozytywny, praktyczny wpływ na swoich użytkowników. Tytuł wystawy „There is no such thing as art" / „Nie ma czegoś takiego jak sztuka" artysta zaczerpnął z jednej ze swoich prac, w której trawestuje wypowiedź Margaret Thatcher „There is no such thing as society" / „Nie ma czegoś takiego jak społeczeństwo".

"Ta wystawa opowiada o problemach, jakie mamy z dziełami sztuki i o pomysłach na ich rozwiązanie. Zachęca do spojrzenia na dzieła tak, jak na każdy inny wytwór kultury, taki jak kotlet czy rower, i odpowiedzenia sobie na pytanie - czy ta rzecz coś mi daje? Czy ma jakiś pozytywny wpływ na życie ludzi? Patrzenie na dzieła sztuki przez pryzmat ich użyteczności wcale nie ogranicza artysty. Wręcz przeciwnie - otwiera mu drogę do robienia rzeczy, które mogą być użyteczne, wartościowe i fascynujące dla szerokiego odbiorcy" - Tymek Borowski. / EB /

Tymek Borowski (ur. w 1984 roku w Warszawie). Studiował malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Leona Tarasewicza. Jeszcze jako student pokazywał swoje prace na indywidualnych i zbiorowych wystawach. Nominowany do konkursu Spojrzenia 2013, zdobył nagrodę publiczności. Początkowo zajmował się głównie malarstwem i stopniowo rozszerzał paletę używanych mediów. Obecnie tworzy filmy, malarstwo cyfrowe, infografiki, prace do Internetu oraz pisze teksty. Dwa dni po otwarciu wystawy w Olsztynie Tymek Borowski zaprezentował w warszawskiej Zachęcie najnowszy film, który obejrzeć można tu: http://www.howcultureworks.pl/ .

Relacja wideo z otwarcia wystawy: