
TAKI PEJZAŻ
Ewa Plichta-Lubieniecka "Taki pejzaż"
wernisaż: 30 lipca (czwartek), godz. 18:00
30 lipca - 13 września, sala główna
Wiodącym tematem prac artystki jest okoliczny pejzaż. Jej malarstwo charakteryzuje się bogactwem barwy, faktury i formy, przez co bardziej przywodzi na myśl fantazyjną abstrakcję niż realistyczne panoramy. Ewa Plichta-Lubieniecka urzeka widza intymnym zachwytem nad rodzinnymi krajobrazami, wciąga go w zadumę nad tożsamością i związkiem z naturą. Twórczość artystki to radość, energia i bogactwo barw, które stanowią swoisty hołd życia.
Ewa daje nam malarstwo szczere, dynamiczne, w miarę dramatyczne i „kulturalne” zarazem. Tworzone z pasją, w której jest miejsce na bardzo osobiste, indywidualne impresjonowanie i poszukiwanie emocjonalnego ekspresjonizmu. Swoboda malowania i komponowania, operowania barwą współgra z wewnętrzną przyjemnością jaką daje nam sam proces malowania, gdzie świat staje się impulsem dla tworzenia własnych, malarskich komentarzy.
Ewa Urbańska, ze wstępu do katalogu "Malarstwo, collage", 2001 r.
Ewa uprawia malarstwo, to agrarne określenie w pełni oddaje jej stosunek do sztuki. Dzieła wzrastają w przyjaznym mikroklimacie. Autorka jest dla nich słońcem, wiatrem, deszczem i ziemią. Dojrzałe plony zachwycają bogactwem formy: Barwy, faktury kształtów i układów kompozycyjnych. Abstrakcyjne pejzaże są wielowarstwowe. Narastają tak, jak narastają emocje z fascynującym zjawiskiem.
Leszek Sokoll, ze wstępu do katalogu "Taki pejzaż - malarstwo", 2013 r.
Ewa Plichta-Lubieniecka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych olsztyńskich artystek. Malarka, rysowniczka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 1981 roku w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Edmunda Piotrowicza. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W 2004 roku otrzymała nagrodę w IV Biennale Plastyki Olsztyńskiej za obraz "Szczęśliwe Mazury...".

PODRÓŻ
Marta Wasilewska-Frągnowska "Podróż"
wernisaż: 30 lipca (czwartek), godz. 18:00
30 lipca - 13 września, sala kameralna
Wystawa „Podróż” jest wynikiem inspiracji artystycznych Marty Wasilewskiej-Fragnowskiej, refleksji dotyczącej nieustannego odkrywania własnego miejsca w świecie. Urodzona i wychowana na Warmii od zawsze poszukiwała w strukturach malarskich odpowiednika bardzo charakterystycznego krajobrazu, który w pewnym momencie stał się jej wewnętrznym pejzażem. Poszukiwanie zależności pomiędzy krajobrazową przestrzenią a emocjonalną interpretacją świata natury stało się jej znakiem rozpoznawczym. Szeroki wachlarz emocji stawia w kontraście do monochromatycznych malarskich kompozycji, które swoją oszczędnością kolorystyczną jakby zaprzeczają naturalnemu pięknu krajobrazowej Warmii.
Artystka stawia pytania o sens „zakorzenienia”, powrotu do początku. Czy powrót do korzeni nas wzbogaca, rozwija, czy też sprawia, że człowiek wraz ze swoją złożonością psychiczną staje się niewolnikiem miejsc, przyzwyczajeń oraz przynależności. Ta chęć powrotu „do źródła”, do miejsc fascynacji jest dla niej próbą znalezienia równowagi w ciągłym poczuciu z duchowego rozdarcia pomiędzy sensem jakiejkolwiek przynależności a byciem „w drodze”
Pytanie o tożsamość i przynależność fizyczną, kulturową i artystyczną jest dla niej ciągłym procesem, drogą samą w sobie, ale i ważnym aspektem samopoznania. To również zmagania z pierwotną siłą i energią przyciągającą człowieka ku naturze, ku miejscom szczególnym w poszukiwaniu spełnienia. To również uświadomienie sobie konieczności nieustannego bycia w drodze, w podróży.
„Obserwując życie ludzi z mojego pokolenia jestem głęboko poruszona i rozdarta zastanawiając się nad nieustającą emigracją, już nie tylko czysto zewnętrzną, ale przede wszystkim wewnętrzną. Emocjonalny nomadyzm, ucieczka, swoiste duchowe wygnanie, przybliżyły mnie do zadania pytania o sens nie tylko samego poczucia tożsamości regionalnej, ale przede wszystkim narodowej.
Pokolenie trzydziestolatków, bez poczucia przynależności, paradoksalnie z otwartą na świat mentalnością i przestrzenią, stało się moją największą inspiracją do stworzenia motywu przewodniego oraz nadało nowy sens moim poszukiwaniom artystycznym. Tytułowa „Podróż” jest ciągłym byciem „w drodze” w poszukiwaniu już nie tylko samej siebie...” /MW-F
Marta Wasilewska-Frągnowska - absolwentka PLSP w Olsztynie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem na kierunku Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych otrzymała w 2008 r. W 2013 r. uzyskała stopień doktora w zakresie sztuk pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2009 r. została wyróżniona stypendium Rady Miasta Olsztyn. Autorka wielu wystaw indywidualnych, m. in. Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid", Elbląg 2007, Galeria "Obora", Glotowo 2008, Centrum Kultury, Dobre Miasto 2008.