
LEKCJA DIZAJNU - POLSKIE PROJEKTY TWORZONE Z MYŚLĄ O DZIECIACH
Wernisaż: 21 czerwca (czwartek), godz. 18:00
21 czerwca – 29 lipca, sala kameralna
Kuratorki: Aleksandra Banaś, Joanna Kurkiewicz
Aleksandra Richert / Bajo / Bastama / Beza Projekt / Czerwony Konik / Dwie Siostry / Echa Leśne / FAM FARA / First Baby Shoes / Hokus - Pokus / Joanna Lisiecka / Joanna Rusin / Kółko Krzyżyk / LemonKid / Ładne Halo / Minimetry / Miuki / Muchomor / Nogistonogi / Olga Szymańska / Pan tu nie stał / Pani Jurek / Planeco / POOREX / Ringo / Sznur Wiór / Śnimisie / Tiku tiku / UAU Project dla Brambla / Wooden Story / Wytwórnia / Zuzu Toys
Wystawa „Lekcja dizajnu” to rezultat dotychczasowych działań i nasz subiektywny przegląd polskich marek, które tworzą z myślą o dzieciach. To także doskonała okazja do spotkania i konfrontacji świata najmłodszych, gdzie króluje nieograniczona wyobraźnia, ze światem projektantów kierujących się przede wszystkim logiką. Twórcy, których produkty prezentujemy na wystawie to zazwyczaj małe, rodzinne lub jednoosobowe firmy. Ich członkowie kultywują rzemieślnicze tradycje i przekazują doświadczenia z pokolenia na pokolenie, co przekłada się na jakość wyrobów.
Rodzice przyzwyczajeni do schematów – różowy dla dziewczynek, niebieski dla chłopców – często zapominają, że to oni sami mają wpływ na wybory i kształtowanie gustów swoich pociech. Poprzez dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji stają się bowiem wzorem dla najmłodszych. Naprzeciw rodzicom wychodzą polskie marki, produkując krótkie serie przedmiotów tworzonych ręcznie. Charakteryzuje je dbałość o szczegóły i jakość, która przeważa nad masową produkcją. Na wystawie prezentujemy różnorodną ofertę polskich projektantów – meble, elementy wyposażenia wnętrz, dekoracje, książki, zabawki i ubrania. Stąd też podział ekspozycji na cztery działy: Czytelnię, Plac Zabaw, Młodą Modę i Pokój Dziecka. Premiera wystawy odbyła się w Instytucie Dizajnu w Kielcach we wrześniu 2016 r.

PO ŚLADACH...
Jerzy Nowosielski – Po śladach…
Wernisaż: 25 maja (piątek), godz. 18:00
25 maja – 29 lipca, sala główna
Kurator: Michał Bogucki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
MICHAŁ BOGUCKI, IGNACY CZWARTOS, PAWEŁ DUTKIEWICZ, JACEK DŁUŻEWSKI, WOJCIECH GŁOGOWSKI, KRZYSZTOF KLIMEK, ANNA KOPEĆ-GIBAS, GRETA LEŚKO, DANYŁO MOWCZAN, JERZY NOWOSIELSKI, WŁADYSŁAW PODRAZIK
Wystawa prezentuje fragment twórczości Jerzego Nowosielskiego – jednego z największych twórców polskiej sztuki współczesnej XX wieku – tę jej część zorientowaną na sakralny porządek, poświęconą ikonie, określającą bliski związek artysty z duchowym aspektem świata.
Aby w pełni poznać twórczość Nowosielskiego, której najgłębszą formą jest jego postawa wobec sacrum, trzeba zrozumieć i przeżyć, że istotą ikony jest czysta abstrakcja, duchowa geometria, że pozorna lekkość, śmiałość formy wymaga wielkiej dyscypliny i skupienia, a materią malarską jest światło.
Prezentacji prac Nowosielskiego towarzyszy również przedstawienie twórczości artystów, którzy byli z nim blisko związani, jego uczniów, ale także tych, którzy go nigdy nie spotkali, a którzy w szczególny sposób, dogłębnie zrozumieli istotę jego twórczości i podążają jego śladami. Przetwarzają doświadczenie twórcze artysty, czerpią z tradycji, ale jednocześnie wnoszą nowe, współczesne wartości.
To również wyjątkowa okazja do obejrzenia rzadko prezentowanych prac Jerzego Nowosielskiego, wypożyczonych z kolekcji kościelnych i prywatnych.
Wystawie towarzyszy film zrealizowany specjalnie na tę ekspozycję przez Jana Lubicza Przyłuskiego, dotyczący realizacji Nowosielskiego w cerkwi w Górowie Iławeckim.
Jerzy Nowosielski – Nie możemy zapomnieć tego artysty, Mistrza. Człowieka wielkiego w małości i małego w wielkości. Pozostawił niezatarte piętno w polskiej świadomości twórczej.
Nie będąc etnicznym Polakiem – ojciec Łemko, matka pochodząca z holenderskich osadników – wniósł do naszej współczesnej kultury powiew Wschodu, skąd przychodzi światło i doświadczenie sztuki zachodniej – czystej abstrakcji.
Ale najbardziej fascynujące są jego myśli. Jasne, dobitne, często „obrazoburcze”, jak odbierali je niektórzy jego współwyznawcy, ale wielu otwierające drogę do poznania prawdy.
Jerzy Nowosielski – nie boję się użyć tego słowa – był geniuszem. I jak to bywa często z geniuszami nie został do końca zrozumiany, przyjęty „w swoim kraju”, czyli tam gdzie przede wszystkim chciał być przyjęty – w przestrzeni sakralnej.
Zadziwia tak mała ilość jego pełnych realizacji. Mógł zrobić wiele więcej. Powstawały projekty, które nie zostały zrealizowane, albo tylko zaczęte i zleceniodawcy z nich rezygnowali. Bali się „co ludzie powiedzą”.
Cieszmy się tym, co pozostało. Polichromia we wrocławskiej katedrze prawosławnej i w dolnej cerkwi na warszawskiej Woli, wnętrze kościoła w Wesołej i na warszawskich Jelonkach, ale przede wszystkim grekokatolickie cerkwie w Białym Borze i w Górowie Iławieckim.
Na wystawie w olsztyńskim BWA poza pracami Mistrza prezentujemy prace tych artystów, którzy kroczą jego śladami. Nie jest to droga łatwa, bo łatwo jest kopiować obrazy Nowosielskiego, ale stworzyć własny świat w oparciu o jego doświadczenie jest bardzo trudno.
Trzeba zrozumieć i przeżyć, że istotą ikony jest czysta abstrakcja, duchowa geometria, że pozorna lekkość, śmiałość formy wymaga wielkiej dyscypliny i skupienia a materią malarską jest światło.
Widziałem kiedyś jak Jerzy Nowosielski malował sławny obraz „Zachód słońca w Bieszczadach” z moimi rodzicami prowadził ożywioną rozmowę, rzucał okiem jaką farbę bierze na pędzel, ale na płótno nie patrzył – ręka sama malowała.
Zaproszeni artyści są bardzo różni, jedni byli studentami w pracowni Nowosielskiego, inni w ogóle go nie spotkali, ale wszyscy coś od mistrza dostali – coś zrozumieli i to w ich twórczości można rozpoznać. / Michał Bogucki
Michał Bogucki. Artysta malarz. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1973 r. Dyrektor Muzeum Ikon w Warszawie od 2009 r. Kurator wystaw Jerzego Nowosielskiego w Moskwie (2000); Walencji, Sarantiago de Compostella, Saragossie, Barcelonie (2004); Warszawie, Królikarnia (2005); Wałbrzychu, BWA, Zamek Książ (2007); Bukareszcie (2008). Kurator wystaw malarstwa, fotografii, architektury, witrażu polskiego w Galerii Karvasla w Tbilisi (2009-2017). Współorganizator międzynarodowych Festiwali; Kina Autorskiego BIAFF w Batumi (2007-2017) i Animacji w Nikozii, Gruzja (2011-2017).
Ignacy Czwartos. Urodzony w 1966 r. w Kielcach. Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Zakład Wychowania Plastycznego w Kaliszu. Dyplom uzyskał w 1993 r. w pracowni Tadeusza Wolańskiego. W 1995 r. współtworzył Stowarzyszenie i galerię OTWARTA PRACOWNIA. Od stycznia 2006 r. pełni w nim funkcję prezesa zarządu. Oprócz malarstwa, zajmuje się ilustracją prasową i książkową. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Paweł Dutkiewicz. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w latach 1987 – 1992. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Doktorat z malarstwa pt. „Malarstwo w przestrzeni” na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, 8 stycznia 2013. Mieszka i pracuje artystycznie w Krakowie.
Jacek Dłużewski. Urodzony w 1966 r. w Zielonej Górze. Studia w PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu (1986-1989) oraz w ASP w Krakowie (1989-1992) na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w roku 1992. Od 2017 pracuje na ASP we Wrocławiu na stanowisku profesora nadzwyczajnego, prowadzi Pracownię Rysunku XII w Katedrze Rysunku Wydziału Malarstwa i Rzeźby. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, pracuje w cyklach, częstym tematem w jego twórczości jest podróż. Mieszka w Krakowie.
Wojciech Głogowski. Urodzony we Wrocławiu w 1967 roku. Studiował w Zakładzie Wychowania Plastycznego w Kaliszu. Dyplom w pracowni alternatywnych metod dydaktyki plastycznej u prof. Tadeusza Wolańskiego w 1993 r.
Krzysztof Klimek. Urodził się w 1962 roku. Studia w latach 1982-88 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. W latach 1988-92 wraz z Łukaszem Gózkiem i Cezarym Wodniakiem prowadził Galerię QQ. W 1933 r - kurator wystawy /przy współpracy z Jarosławem Sucharem/ "WSPÓŁRZĘDNE 19 57,6 E + 50 3,9 N". W latach 1994-95 stypendysta Fundacji Pro Helvetia, La Chaux-de-Fonds. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych, udział w dziesiątkach wystaw zbiorowych w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Francji.
Anna Kopeć-Gibas. W 2003 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem i pisaniem ikon. Najważniejsze wystawy indywidualne: Galeria pod Plafonem we Wrocławiu, Galeria Brzozowa w Warszawie, BWA w Skierniewicach, Muzeum Regionalne w Bełchatowie, Muzeum Historii Miasta Łodzi, a także dwukrotnie w ramach wymiany artystycznej w Paryżu. Artystka uczestniczyła również w licznych wystawach zbiorowych. Laureatka II Nagrody VIII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, BWA w Olsztynie (2008).
Greta Leśko. Urodziła się, mieszka i pracuje na Podkarpaciu. Studiowała w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym.
Danyło Mowczan. Urodzony w 1979 r. Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych (2006), Wydziału Malarstwa Sakralnego. Prace artysty prezentowane były na wystawach autorskich i zbiorowych w Ukrainie i poza jej granicami. Znajdują się one w kościołach i zbiorach prywatnych w Ukrainie, Białorusi, Rosji, Francji, we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Kanadzie.
Władysław Podrazik. Urodzony w 1953 r. w Jodłowej, woj. podkarpackie. Studia rozpoczął w 1984 r. na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Do 1987 studiował malarstwo w pracowni prof. S. Rodzińskiego, a rysunek u doc Z. Grzywacza. Dyplom uzyskał w 1989 r. w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Uprawia malarstwo, poezję i pisze teksty o sztuce. Eseje o sztuce publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Wiadomościach ASP”, „Informatorze ZPAP – Okręg Krakowski”, „Głosie Plastyków” i „ArsForum”. W roku 2007 w Wydawnictwie Znak opublikował wraz z Romanem Mazurkiewiczem wybór myśli Jerzego Nowosielskiego pt. „Prorok na skale”. Mieszka w Krakowie.
KATALOG DO WYSTAWY JERZY NOWOSIELSKI - PO SLADACH ...